Trwa ładowanie...

Wybory do europarlamentu 2019. Raport ws. "Wiadomości" TVP pozbawia złudzeń

Jeśli o PiS to dobrze, a jeśli o opozycji to krytycznie - to wnioski z raportu na temat relacji z kampanii wyborczej w "Wiadomościach" TVP. Monitoring prowadzili eksperci Fundacji im. Stefana Batorego.

Share
Wybory do europarlamentu 2019. Raport ws. "Wiadomości" TVP pozbawia złudzeń
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d1izrjn

Podczas objętego analizą okresu (dwa tygodnie: 10-23 maja) dwie trzecie, czyli 105 ze 153, tematów głównego programu informacyjnego Telewizji Polskiej miało związek z wyborami.

Aż 69 materiałów reporterów politycznych "Wiadomości" TVP dotyczyło działań PiS. Z tego 68 było pozytywnych, a zaledwie jeden neutralny. O Koalicji Europejskiej traktowały natomiast tylko 33 materiały. Wszystkie miały wydźwięk negatywny.

batory.org.pl
Źródło: batory.org.pl

"Dwa - także negatywne - dotyczyły Konfederacji. Wiośnie, Lewicy Razem i Kukiz15 nie poświęcono ani jednego tematu" - piszą autorzy raportu.

d1izrjn

Zobacz także: Dziecięce buciki dla Jarosława Kaczyńskiego. Goście w studio podzieleni

Jarosław Kaczyński mówił najczęściej

Najdłużej i najczęściej pokazywany był prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego wypowiedzi to aż 7,6 proc. wszystkich głosów polityków zaprezentowanych w "Wiadomościach" TVP w tym okresie.

d1izrjn

Tuż za nim znaleźli się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dalej znaleźli się Joachim Brudziński, wicepremier Beata Szydło oraz szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Premier Mateusz Morawiecki zajął dopiero siódme miejsce.

batory.org.pl
Źródło: batory.org.pl

"Wiadomości" TVP. Większość gości z PiS

Przewagę przedstawicieli obozu Zjednoczonej Prawicy widać także w zestawieniu polityków, którzy występowali w programie "Gość Wiadomości”.

Do studia zaproszono 13 polityków obozu władzy, 4 z KE (po 2 z Nowoczesnej i z PSL) oraz 4 z Kukiz15. To odpowiednio: 62 proc. i po 19 proc.

batory.org.pl
Źródło: batory.org.pl

Autorzy raportu we wnioskach z monitoringu stwierdzają też (podając przykłady), że w wydaniach "Wiadomości" z ostatnich dwóch tygodni zauważyli tworzenie informacji niewyborczych pod potrzeby wyborcze, przedstawianie wprost materiałów wyborczych PiS, a ukrywanie informacji niekorzystnych dla partii Jarosława Kaczyńskiego.

d1izrjn

Monitoring "Wiadomości" TVP prowadzony jest przez Towarzystwo Dziennikarskie we współpracy i przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1izrjn

Podziel się opinią

Share
d1izrjn
d1izrjn
Więcej tematów