Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Sondaże przed niedzielą pokazują, że walka będzie zacięta do końca

Wybory prezydenckie już w niedzielę. Ostatnie przedwyborcze sondaże nie przesądzają, kto zwycięży walkę o najważniejszą funkcję w państwie. Różnice w wynikach kandydatów są bowiem nieznaczne.

Share
Wybory 2020. Sondaże przed niedzielą pokazują, że walka będzie zacięta do końca
Źródło: PAP
d3yfpij

Wyniki sondaży z ostatnich dni kampanii wyborczej pokazują, że ani Andrzej Duda, ani Rafał Trzaskowski nie mogą być pewni zwycięstwa w niedzielę.

Różnice na korzyść jednego z kandydatów są niewielkie, a błąd statystyczny dla próby około 1000 badanych osób wynosi +/- 3 punkty procentowe. Dodatkowo, część wyborców, którzy deklarują udział w głosowaniu, wciąż jest niezdecydowana, kogo poprzeć 12 lipca.

WP
Źródło: WP

W opublikowanym w piątek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" Rafał Trzaskowski otrzymał poparcie 45,3 proc. ankietowanych. Chęć oddania głosu na Andrzeja Dudę zadeklarowało 44,4 proc. badanych. Ponad 10 proc. wciąż jest niezdecydowanych. Prognozowana frekwencja według sondażu dla "Rz" to 67 proc.

d3yfpij

W innym opublikowanym w piątek sondażu - Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" - prowadzi Andrzej Duda otrzymał 50,72 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 49,28 proc. W badaniu zrealizowanym w dniach 8-9 lipca, 4 proc. ankietowanych nadal nie wiedziało, kogo poprze.

Zobacz też: Wybory 2020. Borys Budka: sprawę wypadku w Oświęcimiu należy przypominać

Wybory 2020. Sondaże przed niedzielą pokazują, że walka będzie zacięta do końca

W sondażu telefonicznym Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 z czwartku poparcie dla Rafała Trzaskowskiego zadeklarowało 46,4 proc. ankietowanych, a dla Andrzeja Dudy - 45,9 procent. 7,7 procent ankietowanych stwierdziło, że nie wie, na kogo zagłosuje.

Z kolei z opublikowanego w środę sondażu tej samej pracowni wynika, że na Rafała Trzaskowskiego zagłosowałoby 45 proc. ankietowanych, a na Andrzeja Dudę - 44 proc. 11 proc. osób było niezdecydowanych, a prognozowana frekwencja to aż 81 proc. Ten sondaż przeprowadzono w dniach 3-8 lipca.

d3yfpij

Z kolei według sondażu prezydenckiego IBRiS dla "Polityki", wybory wygrałby ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda z 48,7 proc. głosów, przy 47,8 proc. dla Rafała Trzaskowskiego. Swój udział w niedzielnych wyborach zapowiedziało 65,4 proc. uczestników badania z 4 lipca, a osób nadal niezdecydowanych było 3,5 proc.

Sondaż prezydencki dla WP. Kto wygra w II turze?

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla WP wynika, że gdyby II tura wyborów odbyła się w ostatnią niedzielę, to wygrałby ją Rafał Trzaskowski, zdobywając 47,2 proc. głosów. Głosowanie na Andrzeja Dudę zadeklarowało 45,9 proc. badanych. Udział w głosowaniu zadeklarowało 65,4 proc. ankietowanych. Odsetek niezdecydowanych co do wyboru kandydata wyniósł 2,8 proc. Sondaż został przeprowadzony 4 lipca.

<a href="https://wiadomosci.wp.pl/wybory-2020-wieczor-wyborczy-i-poranek-wyborczy-w-wirtualnej-polsce-6530282056964225a" target="_blank">Zapraszamy na "Wieczór wyborczy" i "Poranek Wyborczy" w Wirtualnej Polsce.</a>

Z kolei sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM z 4 lipca pokazał prowadzenie Andrzeja Dudy (46,8 proc. wskazań), ale w tym badaniu również ta przewaga była w granicach błędu statystycznego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej otrzymał 45,9 proc. Ostatecznego wyboru przed niedzielą nie dokonało 7,4 proc. ankietowanych, a udział w głosowaniu zapowiedziało 65,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3yfpij

Podziel się opinią

Share
d3yfpij
d3yfpij
Więcej tematów