Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Sejm podjął decyzję ws. weta Senatu dot. głosowania korespondencyjnego

Wybory 2020. Sejm podjął decyzję ws. weta Senatu dot. głosowania korespondencyjnego. Stanowisko izby wyższej zostało odrzucone. Tak samo jak PiS zagłosował jeden z polityków KO, Jerzy Borowczak. W rozmowie z Wirtualną Polską mówi, że "gdyby to był decydujący głos, to złożyłby mandat poselski".
Share
Wybory 2020. Głosowanie w Sejmie. Na zdjęciu Jarosław Gowin i politycy Porozumienia
Wybory 2020. Głosowanie w Sejmie. Na zdjęciu Jarosław Gowin i politycy Porozumienia Źródło: PAP
d2o9swy

Głosowało 460 posłów. 236 było za, 213 zagłosowało przeciw. 11 osób wstrzymało się od głosu. Poseł Koalicji Obywatelskiej Jerzy Borowczak głosował razem z PiS za odrzuceniem weta. Jak powiedział później polityk w rozmowie z portalem Interia.pl, "to była kwestia problemów technicznych". - Jestem oczywiście przeciw - dodał Borowczak. Z kolei w rozmowie z Wirtualna Polską dodał, że "gdyby jego głos był decydujący, to złożyłby mandat poselski".

Zaraz po głosowaniu na sali rozległy się pojedyncze brawa i buczenie ze strony opozycji.

Na mównicę wyszedł poseł Porozumienia Michał Wypij. - Wygrała Polska - oświadczył, co spotkało się z krytyką opozycji. - To są właśnie wasze standardy. Nie zdaliście egzaminu. Nie zdaliście egzaminu z przyzwoitości. To jest upadek, z którego się nie podniesiecie - mówił Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej.

Więcej informacji wkrótce. Obrady Sejmu może śledzić tutaj.

d2o9swy

Zobacz wideo: Koronawirus. Wybory 2020 r. Prezydent Andrzej Duda: nie zgodzę się na małżeństwa jednopłciowe

Wybory 2020. Porozumienie Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego

Wcześniej Jarosław Gowin poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że ruszą prace nad nowelizacją ustawy ws. głosowania korespondencyjnego. - Szczególną troską otoczymy zasady powszechności i tajności wyborów. Głosowanie odbędzie się w sposób zalecany przez ekspertów i ministra zdrowia, czyli korespondencyjnie - mówił. Jak dodał Gowin, eksperci mają położyć "nacisk na przywrócenie roli PKW".

d2o9swy

Przypomnijmy: w środę wieczorem - tuż po debacie wyborczej na antenie TVP - pojawiło się oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Jak wynikało z komunikatu, "wybory odbędą się w trybie korespondencyjnym, Porozumienie poprze ustawę o głosowaniu korespondencyjnym i jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z PiS, propozycje jej nowelizacji".

"Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie" - dodano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o9swy

Podziel się opinią

Share
d2o9swy
d2o9swy
Więcej tematów