Wybory 2020. Problemy z rejestracją: zagraniczni wyborcy nie mogli się dopisać do II tury

Tylko do północy był czas dla zagranicznych wyborców, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcieli zagłosować korespondencyjnie. Godzinę przed upływem terminu strona internetowa, na której można dokonywać zgłoszeń, przestała działać.

Wybory 2020. Problemy z rejestracją: zagraniczni wyborcy nie mogli się dopisać do II tury
Źródło zdjęć: © PAP
Piotr Białczyk

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że rejestracja nowych wniosków o dopisanie do spisu wyborców przez system eWybory będzie trwała 24 godziny. Przez większość czasu ten proces przebiegał prawidłowo, jednak około 23 z niewiadomych jeszcze przyczyn podstrona internetowa polskiej dyplomacji przestała działać. MSZ poinformowało, że zgłosić można się także przez e-mail.

"Przez ostatnia godzinę bezskutecznie próbujemy się zarejestrować z Kanady na druga turę, lecz strona eWybory jest cały czas niedostępna" - napisał do redakcji portalu dziejesiewp.pl po godzinie 23 pan Sebastian.

"Uwaga Polacy za granicą! Strona MSZ ewybory.msz.gov.pl przestała działać. Ratunkiem jest przesłanie maila do konsulatu zawierającego wymagane dane z prośbą o rejestrację!" - alarmował na Twitterze Krzysztof Lisek, były europoseł oraz koordynator zagranicznej kampanii Rafała Trzaskowskiego.

Ponad godzinę po wpisie polityka (krótko po godzinie 23 - red.) resort dyplomacji zamieścił informację w tej sprawie. "Wyborcy chcący wziąć udział w II turze głosowania wyborów Prezydenta RP, a nieujęci w spisie na I turę głosowania, mogą dokonać zgłoszenia również za pomocą poczty elektronicznej" - napisało MSZ na Twitterze.

Zobacz także: Aleksander Kwaśniewski o wyniku Andrzeja Dudy. "Tam wewnątrz jest duży zawód"

Wybory 2020. Niemal rekordowa frekwencja wyborcza

We wcześniejszych komunikatach polska dyplomacja informowała, że tegoroczna frekwencja za granicą była rekordowa. W sumie, do spisów wyborców zapisało się ponad 387 tysięcy obywateli, w tym ponad 343 tysięcy - to wyborcy głosujący korespondencyjnie. Dla porównania - w 2015 r. w zagranicznych spisach wyborców podczas pierwszej tury głosowania wpisanych było 196 121 wyborców, w tym 34 021 głosujących korespondencyjnie.

Zgodnie z komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej w II turze wyborów naprzeciwko siebie staną: urzędujący prezydent Andrzej Duda (wspierany przez PiS) oraz Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy, KO). Frekwencja wyborcza 28 czerwca wyniosła 64,51 proc i był to drugi najwyższy wynik w 30-letniej historii wyborczej Polski.

Źródło artykułu:dziejesie.wp.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)