Trwa ładowanie...
sondaż

Wybory 2020. Najnowszy sondaż. Ogromny spadek Andrzeja Dudy

Wybory 2020. Andrzej Duda odnotował spory spadek w najnowszym sondażu. Z kolei badania ws. drugiej tury pokazują, kogo prezydent powinien obawiać się najbardziej.

Share
Wybory 2020. Najnowszy sondaż. Ogromny spadek Andrzeja Dudy
Źródło: Getty Images
dvtu42p

Kantar przeprowadził sondaż od 18 do 19 maja na reprezentatywnej próbie 956 mieszkańców Polski w wieku powyżej 18 lat. Wynika z niego, że na obecnie urzędującego prezydenta zagłosowałoby 39 proc. wyborców. To o 20 punktów procentowych mniej niż w przypadku kwietniowego badania.

Nowy gracz w wyborach prezydenckich 2020 - Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej - zajął drugie miejsce w zestawieniu, zdobywając 18 proc. głosów. Bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia może liczyć na 15 proc. poparcie. Tym samym odnotował wzrost o 8 punktów procentowych.

dvtu42p

Wzrost nastąpił również w poparciu dla Krzysztofa Bosaka. Na kandydata Konfederacji zagłosowałoby 8 proc. wyborców - to o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim sondażu.

Zobacz też: Ataki na Łukasza Szumowskiego. Gdzie jest Andrzej Duda?

Z kolei o spadkach należy mówić w przypadku Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia. Jak wynika z sondażu Kantar, lider PSL może liczyć na 3 proc. poparcia (spadek o 4 punkty procentowe), a kandydat Lewicy - 2 proc. (spadek o 3 punkty procentowe). Z kolei na Marka Jakubiaka zagłosowałoby 2 proc. wyborców, a na Stanisława Żółtka - co setny badany.

Wybory 2020. Nowy sondaż. Kto w drugiej turze?

Gdyby doszłoby do drugiej tury, a Andrzej Duda zmierzyłby się z Rafałem Trzaskowskim, obecnie urzędujący prezydent zdobyłby 48 proc. głosów. Trzaskowski może liczyć na 41 proc. poparcie.

Inaczej głosy rozkładają się, gdy rywalem Dudy zostanie Szymon Hołownia. Wówczas prezydenta wybrałoby 47 proc. Polaków, a Hołownię - 45 proc.

dvtu42p

W starciu Andrzej Duda vs. Robert Biedroń polityk Lewicy może liczyć na 35 proc. głosów. Na prezydenta zagłosowałoby ponad połowa Polaków (52 proc.).

Z kolei w przypadku Władysława Kosiniaka-Kamysza lider PSL dostałby 39 proc. głosów. Dudę wybrałaby połowa Polaków.

Jak wynika z sondażu Kantar, 78 proc. zamierza wziąć udział w wyborach prezydenckich 2020. - W stosunku do wyników sprzed miesiąca liczba osób deklarujących udział w wyborach wzrosła o 31 punktów procentowych, natomiast negatywnie nastawionych do wyborów spadła o 29 punktów procentowych - podkreślają autorzy raportu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvtu42p

Podziel się opinią

Share
dvtu42p
dvtu42p
Więcej tematów