Wybory 2020. Ministerstwo Zdrowia odsłoniło karty i podało wytyczne
Dystans społeczny, limit głosujących, a także komisja w maseczkach i przyłbicach. Tak w skrócie będą wyglądały wybory prezydenckie 2020. Ministerstwo Zdrowia opublikowała dokładne wytyczne dla komisji wyborczych i lokali.
Zgodnie z decyzją Marszałek Sejmu Elżbiety Witek wybory 2020 odbędą się 28 czerwca. Ewentualna druga tura wyborów została zaplanowana na 12 lipca.
Wybory 2020 odbędą się w dwóch formach: poprzez głosowanie korespondencyjne i tradycyjne. Termin składania wniosków o udział w głosowaniu korespondencyjnym upływa 16 czerwca.
Wybory 2020. Komisje wyborcze zaopatrzone w środki ochrony
Jak czytamy w oświadczeniu, wszyscy członkowie komisji zostaną wyposażeni w przyłbice, a ci, którzy będą mieli do czynienia z głosującymi również w maseczki. W przypadku lokali zlokalizowanych poza granicami kraju maseczki i przyłbice będzie można stosować zamiennie.
Lokale wyborcze zostaną zaopatrzone również w rękawiczki, a także płyn dezynfekujący. W komunikacie czytamy, że każdy lokal otrzyma rękawiczki "w liczbie zapewniającej ich zmianę według potrzeb". To samo tyczy się płynów do dezynfekcji.
Wybory 2020. Limity w lokalach wyborczych
Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w szczegółowy sposób określa, w jaki sposób wietrzyć oraz dezynfekować lokal wyborczy.
Pierwsza ważna zmiana w porównaniu do wszystkich poprzednich wyborów dotyczy liczby głosujących. Równocześnie w lokalu wyborczym może przebywać jedynie "1 osoba na 4 metry kwadratowe jego ogólnodostępnej powierzchni". W limit ten nie są włączeni członkowie komisji i inne osoby zajmujące się przeprowadzaniem wyborów lub ich nadzorowaniem.
Do pozostałych wytycznych dla lokali wyborczych należą:
- obowiązek zachowania 1,5 metra odstępu między członkami komisji,
- obowiązek wietrzenia pomieszczenia minimum przez 10 minut raz na godzinę, jeżeli lokal posiada system wentylacji, powinien być on włączony przez cały czas
- klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higienicznosanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne elementy, które mogły być dotykane przez głosujących, powinny być dezynfekowane nie częściej niż raz na godzinę, jednak nie rzadziej niż 6 razy w ciągu pracy obwodowej komisji egzaminacyjnej.
Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, wszystkie te środki nie będą powodowały przerwania głosowania, a co za tym idzie przedłużenia godzin otwarcia lokali wyborczych i ciszy wyborczej.
Zobacz także: "Karta rodziny" Andrzeja Dudy. Grzegorz Schetyna: Kartę Rodziny podpisał ponad 6 lat temu Bronisław Komorowski