Trwa ładowanie...
d40vgwk

Wybory 2020. Lech Wałęsa apeluje do Senatu. "Demokracja to walka"

- Nie wolno w dzisiejszej Polsce opowiadać się, czy współuczestniczyć z siłami, które niszczyły i niszczą demokratyczny ład kraju - stwierdził były prezydent Lech Wałęsa. Legenda "Solidarności" zaapelowała do polityków zasiadających w Senacie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Lech Wałęsa wystosował apel do Senatu
Wybory 2020. Lech Wałęsa wystosował apel do Senatu (Getty Images)
d40vgwk

Lech Wałęsa opublikował nowy wpis w mediach społecznościowych. Były przywódca "Solidarności" wypowiedział się na temat prac Senatu nad ustawą o wyborach prezydenckich.

"Apeluję do senatorów Rzeczpospolitej! (…) Data wyborów, jej ogłoszenie i przeprowadzenie musi być wykonane z godnie z ustalonym prawami. Demokracja to walka, czasami bezwzględna, każdego z każdym w żelaznych ramach ustalonych praw" - napisał na Facebooku były prezydent.

Wałęsa zaznaczył, że decyzja o terminie przeprowadzenia wyrobów, jak i samo głosowanie musi odbyć się w ramach obowiązujących przepisów prawnych. "Pragnę zaapelować i przypomnieć, że gdy tłumi się głosy odpowiedzialnych rozsądnych i mądrych obywateli, ulega się nachalnej propagandzie, atakuje się wolność, przejrzystość działań obywatelskich, działa się niezgodnie z Konstytucją, to w prostej drodze kierujemy się ku rządom autorytarnym" - pisze dalej Lech Wałęsa.

d40vgwk

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

Stwierdził również, że każdy z polityków powinien dążyć do "wspólnego celu jakim jest sprawiedliwość , uczciwość, prawda dla dobra obywatela, wspólnoty i państwa".

"Musicie Państwo pamiętać i przypominać sobie, obywatelom, że tylko poprzez demokrację, jej rozwój, zaangażowanie w pokojowej walce, o prawdę i wolność jednostki, społeczeństwa mogą budować zaufanie, które pozwali nam przetrwać każdy kryzys, wzmacniać morale społeczeństwa" - czytamy we wpisie byłego prezydenta.

d40vgwk

Wybory 2020. Senat decyduje o projekcie ustawy PiS

Projekt nowej ustawy dotyczącej tegorocznych wyborów prezydenckich trafił do izby wyższej parlamentu 13 maja, dzień po przyjęciu przez Sejm. Zgodnie z ustawą głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Ustawa daje prawo startu nowym kandydatom i zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja.

W poniedziałek Senat rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Komisje izby wyższej parlamentu zajmują się poprawkami do projektu ustawy Prawa i Sprawiedliwości w sprawie wyborów prezydenckich.

- Została opublikowana uchwała PKW ws. nieważności wyborów w dniu 10 maja, co jest bardzo dobrą informacją - powiedział prowadzący obrady Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej, senator niezależny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40vgwk

Podziel się opinią

Share

d40vgwk

d40vgwk
Więcej tematów