Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Krajowe Biuro Wyborcze składa zawiadomienie do prokuratury

Żartowniś, który informował w sieci, że w II turze wyborów mają głosować tylko ci wyborcy, którzy w I turze nie głosowali na Andrzeja Dudę, może mieć poważne kłopoty. - Krajowe Biuro Wyborcze złoży zawiadomienie do prokuratury ws. podszywania się w internecie pod organy wyborcze - poinformowała przewodnicząca KBW Magdalena Pietrzak.

Wybory 2020. Krajowe Biuro Wyborcze składa zawiadomienie do prokuraturyŹródło: Krzysztof Zatycki / Forum
d3y9219
d3y9219

- KBW złoży w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ws. podszywania się pod organy wyborcze oraz wywoływania błędnego przeświadczenia o wydaniu przez członków PKW komunikatu dotyczącego głosowania w II turze wyborów - poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

1 lipca w mediach społecznościowych zaczęto rozpowszechniać fałszywe informacje o rzekomym komunikacie Państwowej Komisji Wyborczej. Przekonywano w nim, powołując się na nieistniejący komunikat PKW, że w drugiej turze wyborów mają oddawać głosy tylko ci wyborcy, którzy oddali głos na innych kandydatów, niż ten który uzyskał w pierwszej turze najwyższy wynik.

Wybory 2020. "Głosowałeś na Dudę? Nie możesz głosować w II turze" - to fake news

W postach na Twitterze i na Facebooku informowano, że głos oddany 28 czerwca na Andrzeja Dudę "zachowuje ważność w II turze w dniu 12 lipca 2020 r.". Ma on zostać "automatycznie przeniesiony do II tury". Przekonywano również, że "ponowne oddanie głosu na tego samego kandydata, tj. Andrzeja Dudę, w II turze wyborów w dniu 12 lipca 2020 r. powoduje unieważnienie Twojego głosu. Ma tu zastosowanie zasada podwójnego glosowania, a tym samym Twój głos traci ważność".

Na rozpowszechniane w sieci fałszywe informacje już w czwartek zareagowała Państwowa Komisja Wyborcza. "Uprawnionymi do udziału w II turze wyborów prezydenckich są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu" - stwierdziła w komunikacie PKW.

d3y9219

"Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - zaznaczył szef PKW Sylwester Marciniak.

Źródło: Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d3y9219
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y9219
Więcej tematów