Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jaki wniosek złożyć?

Jeśli chcesz uczestniczyć w wyborach prezydenckich 2020 poza miejscem zameldowania, musisz złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców lub dopisanie do spisu wyborców. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Share
Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jaki wniosek złożyć?
Źródło: PAP
d2qsgde

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców

Jeśli na stałe mieszkasz w gminie, w której nie jesteś zameldowany, a chcesz wziąć udział w wyborach prezydenckich 2020, to musisz złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

W przypadku złożenia tego wniosku, do rejestru wyborców zostaniesz wpisany na stałe, a nie tylko do wyborów 2020. Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej gov.pl (TUTAJ) albo bezpośrednio w urzędzie gminy, w której mieszkasz. Usługa jest bezpłatna. Urząd decyzję o wpisaniu bądź odmowie wpisania do rejestru wyborców podejmuje w ciągu 5 dni od złożenia wniosku.

Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców może złożyć osoba, która:

  • skończyła 18 lat i ma prawa wyborcze
  • mieszka na stałe w gminie, w której nie jest zameldowana
  • mieszka na stałe w gminie, ale nigdzie w Polsce nie jest zameldowana

Zobacz wideo: Wybory prezydenckie 2020. Leszek Balcerowicz odpowiada na pytanie o to, na kogo zagłosuje

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Jeśli w dniu wyborów będziesz poza gminą, w której jesteś zameldowany (np wakacje albo delegacja), a chcesz wziąć udział w wyborach 2020, to musisz złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Najpóźniej do wtorku 23 czerwca.

Dopisanie się do spisu wyborców dotyczy tylko najbliższych wyborów. Spis wyborców przygotowuje się bowiem tylko na potrzeby konkretnych wyborów. Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej gov.pl (TUTAJ) albo bezpośrednio w urzędzie gminy, w której chce się głosować.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców może złożyć osoba, która:

  • ma skończone 18 lat,
  • ma prawa wyborcze,
  • chce głosować w innym obwodzie głosowania w gminie, w której mieszka na stale,
  • chce głosować w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów,
  • nigdzie nie mieszka, ale przebywa w gminie, w której chce głosować.
d2qsgde

Wybory 2020. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach prezydenckich

Jeśli w dniu wyborów będziesz poza gminą, w której jesteś zameldowany, a chcesz wziąć udział w wyborach prezydenckich, to możesz złożyć wniosek (najpóźniej do 26 czerwca) o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach 2020. Na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wyborca, który w dniu wyborów będzie przebywał poza miejscem swojego zamieszkania może głosować w dowolnie wybranym przez siebie lokalu wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

W przypadku utraty zaświadczenia, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcia udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

I tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne w całym kraju od 7:00 do 21:00. Ewentualną II turę zaplanowano na niedzielę 12 lipca.

źródło: gov.pl

d2qsgde

Podziel się opinią

Share
d2qsgde
d2qsgde
Więcej tematów