Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne poza miejscem zameldowania

28 czerwca ma odbyć się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Odbędzie się ona na dwa sposoby: tradycyjny, czyli poprzez wizytę w obwodowej komisji wyborczej, jak i za pomocą głosowania korespondencyjnego. Jak głosować korespondencyjnie poza miejscem zameldowania?

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne poza miejscem zameldowania
Źródło zdjęć: © PAP
Łukasz Witczyk

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne poza miejscem zameldowania

W wyborach prezydenckich 2020 kodeks wyborczy przewiduje możliwość głosowania korespondencyjnego dla każdego, kto wyrazi taką chęć. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Aby móc zagłosować listownie, należy zadeklarować taką chęć do 16 czerwca. Możemy to zrobić przez internet. W tej sytuacji jednak będzie nam potrzebny tzw. profil zaufany.

Głosowanie korespondencyjne jest także możliwe poza miejscem zameldowania. W tym przypadku najpierw trzeba w urzędzie gminy dopisać się do spisu wyborców, a następnie złożyć wniosek o głosowanie drogą korespondencyjną.

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Z kolei jeśli w dniu wyborów będziemy poza gminą, w której jesteśmy zameldowani (na przykład wakacje albo delegacja), a chcemy wziąć udział w wyborach 2020, to musimy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Najpóźniej do wtorku 23 czerwca.

Dopisanie się do spisu wyborców dotyczy tylko najbliższych wyborów. Spis wyborców przygotowuje się bowiem tylko na potrzeby konkretnych wyborów. Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej gov.pl (TUTAJ) albo bezpośrednio w urzędzie gminy, w której chce się głosować.

Wniosek może złożyć osoba, która:

  • ma skończone 18 lat,
  • ma prawa wyborcze,
  • chce głosować w innym obwodzie głosowania w gminie, w której mieszka na stale,
  • chce głosować w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów,
  • nie mieszka, ale przebywa w gminie, w której chce głosować.

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców

Kodeks wyborczy zezwala na głosowanie w wyborach poza miejscem zamieszkania. Jest kilka prawnych możliwości, ale trzeba spełnić określone w ustawie warunki. Jedną z takich możliwości jest złożenie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców. Mogą to zrobić osoby, które na stałe mieszkają w gminie, w której nie są zameldowane, a chcą wziąć udział w wyborach. Jak to zrobić?

W przypadku złożenia tego wniosku, do rejestru wyborców zostaniesz wpisany na stałe, a nie tylko do wyborów 2020. Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej gov.pl (TUTAJ) albo bezpośrednio w urzędzie gminy, w której mieszkasz. Usługa jest bezpłatna. Urząd decyzję o wpisaniu bądź odmowie wpisania do rejestru wyborców podejmuje w ciągu 5 dni od złożenia wniosku.

Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców może złożyć osoba, która:

  • skończyła 18 lat i ma prawa wyborcze,
  • mieszka na stałe w gminie, w której nie jest zameldowana,
  • mieszka na stałe w gminie, ale nigdzie w Polsce nie jest zameldowana.

Zobacz także: Fort Trump poza Polską? Włodzimierz Czarzasty: to bez znaczenia

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)