Trwa ładowanie...
d6v62sw

Wybory 2020. Diametralny zwrot. Jest reakcja Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Wybory prezydenckie 2020. Nieoczekiwane porozumienie Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina wywołało skrajne reakcje. Stanowisko w sprawie zajęła Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Helsińska Fundacja Praw Człowieka reaguje na deal liderów
Wybory 2020. Helsińska Fundacja Praw Człowieka reaguje na deal liderów (PAP)
d6v62sw

Wybory 2020 nie zostaną zrealizowane w pierwotnym terminie. Stało się to jasne dopiero w środę wieczorem. Nieoczekiwanie po debacie prezydenckiej Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin wydali oświadczenie. Wynika z niego, że "po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie". Co na to Helsińska Fundacja Praw Człowieka?

W komunikacie przypomina, że "obecnie nie istnieje inny zgodny z prawem sposób przesunięcia terminu wyborów Prezydenta RP niż wprowadzenie stanu klęski żywiołowej". Odnosząc się do Kaczyńskiego i Gowina, podkreśla, że "porozumienie dwóch szefów partii nie stanowi źródła prawa".

Zdaniem HFPC porozumienie dwóch polityków to "mnożenie kolejnych niezgodnych z Konstytucją rozwiązań". Fundacja zaznacza, że "nie może być to uzasadniane interesem ojczyzny, zwłaszcza gdy można go skutecznie chronić zgodnie z obowiązującą Konstytucją".

d6v62sw

Wybory 2020 i deal liderów. Skrajne reakcje

Od razu po ogłoszeniu wspólnego oświadczenia Kaczyńskiego i Gowina w mediach społecznościowych zaroiło się od komentarzy. Część z nich jest krytyczna wobec szefa Porozumienia. Zarzuca mu się to, że wydawał się samodzielny wobec PiS, a okazało się, że jest inaczej.

Z drugiej strony - wśród komentarzy nie brakuje pozytywnych. Część polityków cieszy się i wieści swój triumf - ostatecznie wybory nie odbędą się w maju. A one według wielu komentatorów stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, były też nie do przeprowadzenia nie względów organizacyjnych.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6v62sw

Podziel się opinią

Share
d6v62sw
d6v62sw
Więcej tematów