Wybory 2020. Andrzej Duda - program wyborczy
Andrzej Duda w wyborach prezydenckich będzie ubiegał się o reelekcję. Kandydujący z poparciem Prawa i Sprawiedliwości polityk chce kontynuować proces rozwoju Polski. Jakie są poglądy i postulaty Andrzeja Dudy?
06.06.2020 08:00
Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Z wykształcenia jest prawnikiem. Pięć lat temu został wybrany na prezydenta Polski. W drugiej turze wyborów pokonał urzędującego wówczas Bronisława Komorowskiego. To zapoczątkowało „dobrą zmianę” w polskich władzach. Kilka miesięcy później Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach parlamentarnych.
Urząd prezydenta Andrzej Duda pełni od 6 sierpnia 2015 roku. Zanim był prezydentem pracował w ministerstwie sprawiedliwości i Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Był także krakowskim radnym, posłem na Sejm i deputowanym do Parlamentu Europejskiego.
Andrzej Duda – program wyborczy
Zgodnie z sondażami Andrzej Duda jest faworytem do zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość w czasie pandemii koronawirusa nie zawiesił swojej kampanii. W niej zapowiadał m.in. wprowadzenie emerytur stażowych. Mężczyźni mieliby dostać emeryturę po przepracowaniu 40 lat, a kobiety po 35 latach.
Duda podczas kampanijnych wystąpień zapowiadał też pełne wsparcie dla rządowych programów 500+ i 300+. Chce też kontynuować reformę sądownictwa. Zapowiedział również, że za jego kadencji Polska nie wyjdzie z Unii Europejskiej.
Najważniejsze postulaty Andrzeja Dudy to:
- Podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1300 zł,
- Zasiłek solidarnościowy w wysokości 1200 zł na trzy miesiące dla każdej osoby, która straci pracę z powodu koronawirusa,
- Powołanie Funduszu Medycznego, na który przeznaczone zostaną 3 miliardy złotych,
- Zakaz prywatyzacji służby zdrowia,
- Zachowanie programów społecznych, w tym 500+, świadczeń dla osób niepełnosprawnych oraz trzynastej emerytury,
- Podwyżki emerytur,
- Wprowadzenie Narodowego Programu Walki z Rakiem,
- Wsparcie dla polskiej wsi i rolników,
- Złożenie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym,
- Wspieranie ekspansji gospodarczej państwa,
- Rozwój gospodarki retencyjnej, opracowanie wielkiego programu retencji: budowania i modernizowania zbiorników wodnych,
- Rozwijanie współpracy Państw Trójmorza,
- Ograniczanie emisji CO2 i ochrona klimatu,
- Odbudowa silnej i niezależnej Polski.