Trwa ładowanie...

Wybór RPO. Kogo zaproponuje opozycja? Kidawa-Błońska ujawnia

W ubiegłym tygodniu Senat opowiedział się przeciwko wyborowi senator Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wcześniej głosowanie w Sejmie przegrał kandydat opozycji prof. Marcin Wiącek. Małgorzata Kidawa-Błońska zdradziła jednak, że najprawdopodobniej powalczy on o to stanowisko po raz drugi.

Share
Wybór RPO. Kogo zaproponuje opozycja? Kidawa-Błońska ujawnia
Wybór RPO. Kogo zaproponuje opozycja? Kidawa-Błońska ujawniaŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski
d2rhgm6

Do głosowania ws. nowego Rzecznika Praw Obywatelskich doszło w ubiegły piątek. Senat zdecydował, że popierana przez PiS Lidia Staroń nie zostanie powołana na to stanowisko. Przeciw jej kandydaturze zagłosowało 51 senatorów.

Tym samym była to już piąta próba wybrania następcy Adama Bodnara. Wcześniej kandydatami do zastąpienia go byli mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk oraz poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Teraz Sejm po raz kolejny będzie musiał przeprowadzić całą procedurę.

Wybór RPO. Prof. Wiącek po raz kolejny kandydatem opozycji? Jest zapowiedź

O spór wokół funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich zapytana została Małgorzata Kidawa Błońska. Mówiąc o prof. Marcinie Wiącku, polityk Platformy Obywatelskiej oznajmiła, że "to jest bardzo dobry kandydat".

d2rhgm6

- Cała opozycja tę kandydaturę popiera, popierają ją organizacje pozarządowe. Z tego, co wiem, po raz kolejny wystawimy tę kandydaturę - poinformowała wicemarszałek Sejmu w rozmowie z Robertem Mazurkiem, dziennikarzem RMF FM.

Zobacz też: Donald Tusk wraca do gry? Senator PiS Jan Maria Jackowski: to byłoby wyzwanie

5-letnia kadencja Adama Bodnara zakończyła się we wrześniu 2020 roku. Przepisy zakładają, że rzecznik pełni swój urząd aż do czasu, gdy parlament powoła jego następcę. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny stwierdził jednak, że przepis ustawy o RPO, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. W połowie lipca straci on swoją ważność.

d2rhgm6

- Rzecznik Adam Bodnar sprawuje swoją funkcję do 15 lipca, czyli jest jeszcze mnóstwo czasu na wypracowanie wreszcie dobrego, kompromisowego kandydata w Sejmie, a Senat będzie miał wtedy przyjemną rolę w zatwierdzeniu takiej kandydatury - mówił kilka dni temu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2rhgm6

Podziel się opinią

Share
d2rhgm6
d2rhgm6
Więcej tematów