Trwa ładowanie...

Kto kolejnym kandydatem na RPO? Grodzki: Jest jeszcze mnóstwo czasu

Pat w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich trwa. Parlament po raz piąty nie wybrał następcy Adama Bodnara. - Jest jeszcze mnóstwo czasu na wyłonienie przez Sejm kolejnego, kompromisowego kandydata - przekazał marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Share
Kto kolejnym kandydatem na RPO? Grodzki: Jest jeszcze mnóstwo czasu
Kto kolejnym kandydatem na RPO? Grodzki: Jest jeszcze mnóstwo czasuŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d1dngyk

W piątek Senat nie wyraził zgody na powołanie senator Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciw zagłosowało 51 senatorów, w tym m.in. parlamentarzyści z KO, KP-PSL, Polski 2050 i Lewicy. W praktyce oznacza to, że Sejm po raz szósty będzie musiał przeprowadzić procedurę wytypowania kandydatów.

Po głosowaniu w izbie wyższej głos na konferencji prasowej zabrał marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Rzecznik Adam Bodnar sprawuje swoją funkcję do 15 lipca, czyli jest jeszcze mnóstwo czasu na wypracowanie wreszcie dobrego, kompromisowego kandydata w Sejmie, a Senat będzie miał wtedy przyjemną rolę w zatwierdzeniu takiej kandydatury - podkreślił.

Zdaniem Grodzkiego RPO powinien służyć obywatelom, "a nie tej, czy przyszłej ekipie rządzącej". - To jest odpowiedzialność tej profesji. (...) Stąd nie można się dziwić, że senator Lidia Staroń, która jest politykiem, nie została wybrana - przekonywał.

Marszałek zwrócił uwagę, że Senat zajął się tematem RPO raptem trzy dni po decyzji Sejmu. - Zrobiliśmy to szybko, bo jak zajmowało nam to dwadzieścia parę dni, wszyscy mówili że za wolno. Jak zrobiliśmy szybko, pojawiły się argumenty, że za szybko - podsumował Grodzki.

d1dngyk

Zgodnie z kwietniowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej 15 lipca moc utraci przepis ustawy o RPO, na podstawie którego Adam Bodnar nadal sprawował urząd. Jego 5-letnia kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku.

Zobacz też: Lidia Staroń przełyka gorycz porażki. Tomasz Zimoch ma już nowego kandydata na RPO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1dngyk

Podziel się opinią

Share
d1dngyk
d1dngyk
Więcej tematów