Trwa ładowanie...
dtrmhhf

Wulgarne napisy na gmachu sądu we Wrocławiu. Efekt kampanii PiS?

"Sędziowie, komornicy to układ" i "świnie" - m.in. napisy o takiej treści pojawiły się na elewacji budynku Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Środowiska sędziowskie obawiają się, że jest to efekt kampanii informacyjnej Polskiej Fundacji Narodowej na temat reformy sądownictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzeźba przedstawiająca Temidę nad wejściem do gmachu Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
Rzeźba przedstawiająca Temidę nad wejściem do gmachu Sądu Okręgowego we Wrocławiu. (Agencja Gazeta, Fot: Tomasz Pietrzyk)
dtrmhhf

Napisy ktoś wymalował w nocy farbą na odnowionej elewacji z piaskowca od strony ul. Sądowej. Hasła zakryte zostały rano tymczasowo czarną folią, a ich usunięcie zlecono specjalistom.

- Potwierdzamy takie zdarzenie. Sprawa została zgłoszona policji - mówi Wirtualnej Polsce Marek Poteralski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Zobacz też: "Niech zostanie tak jak było" - o co chodzi w akcji Polskiej Fundacji Narodowej?

- Otrzymaliśmy sygnał o tych napisach od zaniepokojonej sędzi z Wrocławia - potwierdza nam sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

dtrmhhf

- Szukamy sprawcy lub sprawców - będziemy analizować zapis z kamer monitoringu. Straty oszacowano na 1,5 tys. zł. Napisy zostały już zamalowane - wyjaśnia asp. szt. Łukasz Dutkowiak z wrocławskiej policji.

W środowisku sędziowskim mówi się, że napisy obrażające to może być efekt kampanii billboardowej. Oficjalnie przedstawiciele wrocławskiego sądu nie chcą tych przypuszczeń komentować.

- Mnie takie głosy nie dziwią - stwierdza natomiast sędzia Przymusiński.

dtrmhhf

Kampanią w sędziów?

Sędziowie od dłuższego czasu mówią, że czują się obiektem ataków ze strony obozu Prawa i Sprawiedliwości, a kampania prowadzona przez PFN tylko to wrażenie wzmogła.

- To sytuacja bez precedensu, żeby był przeprowadzany atak na sądy za publiczne pieniądze. Incydent we Wrocławiu to przykry efekt tego ataku. To, że sądy są obmalowywane właśnie teraz to nie jest przypadek - komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

dtrmhhf

Dodaje, że on sam też spotyka się z agresją, chociażby na ulicy. - Kilka razy byłem zaczepiany przez osoby, które najwyraźniej były zwolennikami obecnej władzy. Wykrzykiwali wulgaryzmy i wyzwiska. To wszystko powoduje, że sędziowie zaczynają się bać wychodzić z sądów do domów. Ktoś powinien się opamiętać - mówi sędzia Żurek.

"Światowe dziedzictwo demokratyczne"

Kampania PFN ws. sądów, zdaniem jej twórców, ma na celu wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, oraz pokazanie, że znajdują się ona w nurcie światowego dziedzictwa demokratycznego.

Częścią kampanii są strony internetowe: sprawiedliwesady.pl i takjakbylo.pl. Kampania ma się toczyć w telewizji, Internecie i na ulicach, gdzie pojawiły się pierwsze billboardy z hasłem: "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?". Powstały też profile "Sprawiedliwe sądy" na Facebooku i Twitterze oraz kanał na Youtube.

dtrmhhf

Podziel się opinią

Share
dtrmhhf
dtrmhhf
Więcej tematów