Trwa ładowanie...
d41t5xr

Wszystkie uczelnie są najlepsze - opinie internautów WP o rankingu wyższych uczelni

(inf. własna)

d41t5xr
d41t5xr

Ranking najlepszych szkół wyższych w Polsce, przygotowany przez Perspektywy i Rzeczpospolitą, a ogłoszony w poniedziałek, wzbudził wiele emocji wśród Internautów Wirtualnej Polski. Generalnie można powiedzieć, że studenci bronią swoich uczelni i uważają je za najlepsze pod słońcem.

UAM Poznań nr 1 w Polsce - pisze Neo Zębski Damian, Polibuda we Wrocławiu jest debeściarska i wszystko inne się chowa - twierdzi Wawrzyn, Najlepszą uczelnią w kraju jest Politechnika Wrocławska i już - uważa Marek. Takich głosów jest więcej. Studenci z Gdańska, Częstochowy, Łodzi, Kielc... i innych akademickich miast Polski uważają, że ich uczelnia jest najlepsza.

Internauci wręcz zachęcają do studiowania w "swoich" uczelniach. Nasza szkoła daje najwięcej możliwości. Tylko u nas każdy student może otrzymać stopień oficera rezerwy. Tylko u nas możecie przeżyć wspaniałą przygodę na naszych szkolnych statkach m.in. na Darze Młodzieży chlubie naszego kraju. Nie kiście się więc w zatłoczonej, chamskiej i brutalnej Warszawie. Odkryjcie piękno Trójmiasta i wolność przestrzeni. Najlepsze WSM Gdynia - pisze Marynarz2.

d41t5xr

Nasi czytelnicy krytycznie ocenili sam ranking. W opiniach Internautów nie brakowało uwag, że wyniki to "czysta manipulacja i przekupstwo". Czy "Perspektywom" udało się naprawdę wybrać obiektywnie. Przykro mi, ale nie sądzę. Zbyt pachnie tu Warszawką. A szkoda, bo inni są naprawdę dobrzy, jeśli nie najlepsi. Uczelnie warszawskie myślą jednak perspektywicznie - oczywiście z "Perspektywami". Grunt to propaganda - może być nawet sukcesu! - pisze ljotka.

Pretensje mają zwłaszcza studenci uczelni technicznych i wojskowych. Studenci z politechnik uważają, że tego typu ankiety nierzetelnie odzwierciedlają jakość uczelni technicznych. Ostatnio na SGH jeden z profesorów stwierdził, że węgiel wydobywa się w rudach, a polichlorek winylu (PCV) to według niego PCF. Był to specjalista od zarządzania strategicznego. Brawa dla takich ludzi z tak renomowanych uczelni. O uczelniach technicznych chyba wszyscy już zapomnieli - pisze Franz Mauer.

Studenci uczelni wojskowych uważają, że także ich szkoły powinny znaleźć się rankingu. Uważam, że panowie profesorowie zapomnieli o Wojskowej Akademii Technicznej, co jest niewybaczalnym błędem - twierdzi tygrys.

Student Znający Się Na Rzeczy uważa natomiast, że przeprowadzanie takich rankingów w ogóle nie ma sensu. Z jakiej paki UW jest na pierwszym miejscu i co oznacza to pierwsze miejsce? Chyba nikt nie sądzi, ze po skończeniu UW będzie miał lepszą pracę od absolwenta SGH, UJ... Czy "Perspektywy" podały odsetek ludzi pozostających bez pracy po otrzymaniu dyplomu danej uczelni? To jest chyba najważniejszy miernik jakości szkół wyższych. I tutaj UW nie wypada najlepiej....

d41t5xr

Przypomnijmy, że za najlepsze uczelnie publiczne uznano: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

W rankingu uczelni niepaństwowych zwyciężyły natomiast: Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University z Nowego Sącza oraz Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie.

Podstawą rankingu były specjalne badania ankietowe przeprowadzone wśród kilkuset największych firm oraz kilkuset profesorów. Znalazły się w nich preferencje pracodawców, oceny uczelni przez środowisko akademickie, zdolność szkoły do przeprowadzania badań naukowych i warunki studiowania. Wzięto także pod uwagę dane Ministerstwa Edukacji Narodowej, Komitetu Badań Naukowych oraz Głównego Urzędu Statystycznego. (mag)

d41t5xr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41t5xr
Więcej tematów