"WSJ": Wywiadowcza klęska we Włoszech. Aresztowany oligarcha nagle zniknął. USA wściekłe
Powiązany z Kremlem biznesmen, oskarżony o nielegalny eksport amerykańskiej technologii wojskowej do Rosji, wymknął się z rąk międzynarodowej siatki wywiadu. Aresztowany we Włoszech na wniosek USA, zmylił pościgi i bezkarny wrócił do Moskwy.
02.06.2023 08:29
Artem Uss, syn potężnego rosyjskiego polityka bliskiego prezydentowi Władimirowi Putinowi, uciekł do kraju, mimo iż został wcześniej zatrzymany przez Włochów. Zbieg bez trudu wydostał się z aresztu domowego i korzystając z pomocy świata przestępczego, w tym także serbskiej mafii zadrwił z zachodniego wymiaru sprawiedliwości.
Jak podaje "The Wall Street Journal", sprawa tak zirytowała Waszyngton, że doszło do iskrzenia pomiędzy USA a Rzymem. Stany Zjednoczone straciły cenną monetę przetargową w negocjacjach na temat wymiany więźniów. Rosjanin mógł zostać wymieniony na Amerykanina uwięzionego przez Kreml, na przykład reportera Evana Gershkovicha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Choć włosi nie wyjaśnili, dlaczego Uss zdołał uciec, to odpowiedź jest prosta. Jak informuje "WSJ", areszt domowy nie mógł być dla mężczyzny, który miał kontakty ze światem przestępczym, żadną przeszkodą. Możliwe, że doszło do korupcji i zmowy, ale winien może być też, jak spekulują media, przeciążony i niewydolny włoski system wymiaru sprawiedliwości.
"WSJ": Wywiadowcza klęska we Włoszech. Aresztowany oligarcha nagle zniknął. USA wściekłe
Artem Uss trudnił się importem i eksportem towarów, od ropy naftowej po półprzewodniki. Na początku 2022 roku amerykańskie organy ścigania zaczęły gromadzić dowody na to, że on i jego partner biznesowy wykorzystywali niemiecką firmę handlową do przemytu wenezuelskiej ropy naftowej. Miał też dostarczać do Rosji mikrochipy używane w pociskach balistycznych, myśliwcach i inteligentnej amunicji. Niektóre z tych urządzeń zostały znalezione na polu bitwy na Ukrainie.
Włoska policja aresztowała Ussa 17 października na lotnisku Malpensa w Mediolanie, gdy zamierzał wsiąść na pokład samolotu lecącego do Stambułu. Po krótkim czasie za sprawą trzech sędziów przestępca trafił do aresztu domowego.
Po tej ucieczce minister sprawiedliwości Włoch wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziom, którzy przyznali Ussowi areszt domowy. Jednak związek zawodowy sędziów nazwał posunięcie ministra "niedopuszczalnym" i zagroził strajkiem.