PolskaWSI zostaną rozwiązane 30 września

WSI zostaną rozwiązane 30 września

Zakończyły się prace nad ustawami likwidującymi WSI. Zgodnie z przyjętymi przez sejmową komisję nadzwyczajną rozwiązaniami, WSI przestaną działać 30 września, 1 października zaczną funkcjonować nowe służby. Projekty prezydenckie zakładały likwidację WSI 30 czerwca i powołanie nowych służb od 1 lipca 2006.

Komisja głosowała nad poprawkami i całością zmienionych w komisji projektów. Posłowie odrzucili proponowane przez Janusza Zemke i Michała Tobera z SLD poprawki, przewidujące pozostawanie nowych służb w strukturze Sił Zbrojnych, kierowanie służbami przez zawodowych wojskowych oraz powołanie komisji odwoławczej dla żołnierzy WSI, którzy nie zostaną pozytywnie zakwalifikowani do nowych służb.

Oznacza to, że - tak jak w pierwotnej wersji prezydenckich projektów - SKW i SWW będą służbami cywilnymi, które tylko podczas wojny lub w razie mobilizacji wejdą w skład Sił Zbrojnych, a ich szefem może być cywil.

Posłowie komisji odrzucili też proponowane przez Pawła Grasia z PO poprawki zobowiązujące komisję likwidującą WSI do przeprowadzenia inwentaryzacji środków z funduszu operacyjnego WSI oraz rejestrowanych i nierejestrowanych aktywów wojskowych służb.

Tober i Graś odrzucone poprawki zgłosili jako wnioski mniejszości komisji - o ich losie zdecyduje Sejm.

Przeszła inna poprawka zgłoszona przez PO - zobowiązująca komisję likwidacyjną WSI do przekazania sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych sprawozdania z tej likwidacji. Pełnomocnicy do powołania nowych służb mają też przedstawić informację o swojej pracy.

Likwidacja WSI i powołanie nowych służb było jednym ze sztandarowych haseł wyborczych PiS. Wniesienie projektu ustawy do Sejmu opóźniło się z powodu konfliktu pomiędzy ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem a ministerstwem obrony narodowej. Ostatecznie projekt wniósł do Sejmu nie rząd, lecz prezydent.

Podczas prac w komisji posłowie zmienili większość kompetencji przypisywanych pierwotnie ministrowi-koordynatorowi służb specjalnych na uprawnienia ministra obrony narodowej.

Zgodnie z przyjętym przez komisję projektem, premier na wniosek ministra obrony i po zasięgnięciu opinii prezydenta powoła pełnomocników ds. organizacji SKW i SWW. Samodzielnie minister obrony powoła komisję ds. likwidacji WSI i wyznaczy jej przewodniczącego.

Szefów nowych służb, na wniosek ministra obrony narodowej, będzie powoływał i odwoływał premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego kolegium ds. służb specjalnych oraz sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Według opracowanych przez komisję zapisów, na kierownicze stanowiska w SKW i SWW można powołać osoby nie będące żołnierzami zawodowymi i funkcjonariuszami innych służb. Nie może to jednak być osoba, która pracowała, służyła albo była tajnym współpracownikiem służb specjalnych PRL lub dyspozycyjnym sędzią z czasów PRL.

Żołnierze WSI, którzy chcą pracować w nowych służbach, muszą złożyć komisji weryfikacyjnej oświadczenie, w którym mają podać, czy wbrew ustawie wykorzystywali lub ujawniali tajemnice państwowe lub służbowe, albo informacje uzyskiwane podczas służby w WSI.

Mają też poinformować, czy wiedzieli o przygotowywaniu, usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego i nie zawiadomili o tym organów ścigania, albo pomagali sprawcy przestępstwa uniknąć odpowiedzialności. Oświadczenie ma też zawierać informacje, czy żołnierze starający się o przyjęcie do nowych służb będąc w WSI zmuszali inne osoby przemocą lub bezprawną groźbą do określonych działań. Służący w WSI mają też podać, czy wpływali bezprawnie na działalność organów władzy publicznej lub prowadzili tajną współpracę z przedsiębiorcą, nadawcą, redaktorem naczelnym, dziennikarzem lub podmiotem prowadzącym działalność wydawniczą.

Żołnierze WSI mają też napisać, czy tworzyli lub przekazywali fałszywe informacje, lub podejmowali inne działania, by jakaś osoba była ścigana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, wykroczenia lub przewinienia dyscyplinarnego; czy pomawiali osoby, instytucje, osoby prawne lub jednostki organizacyjne o postępowanie, które mogło poniżyć je w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania i czy osiągnęli korzyść majątkową lub osobistą z takich działań.

Zgodnie z projektami ustaw, kto nie złoży oświadczenia albo nie zostanie mu wyznaczony etat w nowych służbach, przechodzi do rezerwy kadrowej i nie będzie mógł być wyznaczony na stanowisko w sądach ani prokuraturach wojskowych, Żandarmerii Wojskowej, jednostkach zwiadowczych i rozpoznania.

Członków komisji weryfikacyjnej, którzy będą badać oświadczenia żołnierzy WSI chcących zatrudnić się w nowych służbach, powołają prezydent i premier - każdy po dwunastu. Przewodniczącego komisji wyznaczy prezydent.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)