Trwa ładowanie...
d4gi0qx

WSA uchylił decyzję małopolskiego wojewody ws. edukacji seksualnej. Radni z Krakowa górą

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że małopolski wojewoda Piotr Ćwik bezpodstawnie uchylił uchwałę dotyczącą profilaktyki ciąż i chorób przenoszonych droga płciową wśród nastolatek. Zadowolona z wyniku była pomysłodawczyni projektu i radna z Krakowa Nina Gabryś.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WSA w Krakowie wydał wyrok ws. edukacji seksualnej
WSA w Krakowie wydał wyrok ws. edukacji seksualnej (flickr.com, Fot: Maciej Janiec)
d4gi0qx

Sprawa dotyczy uchwały, którą radni z Krakowa podjęli pod koniec czerwca tego roku. Chodzi o wprowadzenie do programu szkół programu edukacji seksualnej. Uczniowie mieliby być edukowani o "profilaktyce ciąż wśród nastolatek, chorobach przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV" - przypomina portal lovekrakow.pl.

Pod koniec sierpnia prawnicy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika unieważnili uchwałę. Uznali, że dokument jest zbyt szczegółowy i zobowiązuje prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego do podjęcia określonych działań. Zwracano również uwagę na to, że organizowanie akcji związanych z treściami zawartymi w uchwale nie leży w kompetencjach głowy miasta.

Przeczytaj: Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar pisze do MEN. Powodem edukacja seksualna

d4gi0qx

Pierwotnie WSA przychylał się do decyzji wojewody o unieważnieniu uchwał, którą zaskarżała krakowska rada miasta. Teraz zapadł wyrok, że Piotr Ćwik bezpodstawnie uchylił uchwałę, a ta jest zgodna z prawem i można zobowiązać prezydenta Krakowa do jej realizacji. Rozstrzygnięcie dotyczy drugiej, poprawionej uchwały. Urząd Wojewódzki zapowiedział, że wniesie apelację.

Zadowolona z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie była pomysłodawczyni i jedna z krakowskich radnych Nina Gabryś. - Wojewoda nie może ograniczać roli miasta i kwestionować uchwał tylko dlatego, że się z nimi ze względów światopoglądowych nie zgadza. Właśnie dlatego potrzebujemy niezależnych sądów - tłumaczyła.

Przeczytaj również: "Zawsze mile widziani". Akcja w kontrze do "stref wolnych od LGBT"

Zobacz też: Robert Biedroń snuje teorię. "Być może posiada także teczki na premiera, na prezesa Kaczyńskiego

Źródło: lovekrakow.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gi0qx

Podziel się opinią

Share

d4gi0qx

d4gi0qx
Więcej tematów