Trwa ładowanie...
wsa

WSA uchylił decyzję małopolskiego wojewody ws. edukacji seksualnej. Radni z Krakowa górą

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że małopolski wojewoda Piotr Ćwik bezpodstawnie uchylił uchwałę dotyczącą profilaktyki ciąż i chorób przenoszonych droga płciową wśród nastolatek. Zadowolona z wyniku była pomysłodawczyni projektu i radna z Krakowa Nina Gabryś.

Share
WSA uchylił decyzję małopolskiego wojewody ws. edukacji seksualnej. Radni z Krakowa górą
Źródło: flickr.com, Fot: Maciej Janiec
d3rvy0a

Sprawa dotyczy uchwały, którą radni z Krakowa podjęli pod koniec czerwca tego roku. Chodzi o wprowadzenie do programu szkół programu edukacji seksualnej. Uczniowie mieliby być edukowani o "profilaktyce ciąż wśród nastolatek, chorobach przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV" - przypomina portal lovekrakow.pl.

Pod koniec sierpnia prawnicy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika unieważnili uchwałę. Uznali, że dokument jest zbyt szczegółowy i zobowiązuje prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego do podjęcia określonych działań. Zwracano również uwagę na to, że organizowanie akcji związanych z treściami zawartymi w uchwale nie leży w kompetencjach głowy miasta.

d3rvy0a

Pierwotnie WSA przychylał się do decyzji wojewody o unieważnieniu uchwał, którą zaskarżała krakowska rada miasta. Teraz zapadł wyrok, że Piotr Ćwik bezpodstawnie uchylił uchwałę, a ta jest zgodna z prawem i można zobowiązać prezydenta Krakowa do jej realizacji. Rozstrzygnięcie dotyczy drugiej, poprawionej uchwały. Urząd Wojewódzki zapowiedział, że wniesie apelację.

Zadowolona z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie była pomysłodawczyni i jedna z krakowskich radnych Nina Gabryś. - Wojewoda nie może ograniczać roli miasta i kwestionować uchwał tylko dlatego, że się z nimi ze względów światopoglądowych nie zgadza. Właśnie dlatego potrzebujemy niezależnych sądów - tłumaczyła.

Zobacz też: Robert Biedroń snuje teorię. "Być może posiada także teczki na premiera, na prezesa Kaczyńskiego

Źródło: lovekrakow.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3rvy0a

Podziel się opinią

Share
d3rvy0a
d3rvy0a
Więcej tematów