RegionalneWrocławWrocław. Wielka radość w ZOO. Na świat przyszły bliźniaki oczekiwane od 10 lat

Wrocław. Wielka radość w ZOO. Na świat przyszły bliźniaki oczekiwane od 10 lat

Pracownicy wrocławskiego ZOO 10 lat czekali na ponowne narodziny scynków nadrzewnych. Jakby radości było mało, na świat przyszły bliźniaki, co jest niezwykłą rzadkością wśród tego gatunku. Wrocławski ogród zoologiczny ma w tej chwili jedną z największych populacji tych zwierząt w Europie.

Wrocław. Wielka radość w ZOO. Na świat przyszły bliźniaki oczekiwane od 10 lat
Wrocław. Wielka radość w ZOO. Na świat przyszły bliźniaki oczekiwane od 10 lat
Źródło zdjęć: © ZOO Wrocław
Katarzyna Łapczyńska

Scynk nadrzewny to największa jaszczurka z rodziny scynków. Jego całkowita długość z ogonem sięga 70 cm, a bez ogona 35 cm. W środowisku naturalnym występuje tylko na Wyspach Salomona. Zasiedla lasy deszczowe. Wrocław czekał na narodziny scynków przez 10 lat.

Wrocław. Wielka radość w ZOO. Na świat przyszły bliźniaki oczekiwane od 10 lat

Warto było być cierpliwym. Po długim okresie oczekiwania na świat przyszły bliźniaki, co jest rzadkością wśród tego gatunku. Wrocławskie ZOO dołączyło tym samym do ogrodów zoologicznych z największą grupą tych zwierząt w Europie. Jest także w gronie nielicznych miejsc, którym udało się scynki rozmnożyć.

Dla ogrodu to wielka radość. - Bardzo się cieszymy z tego przychówku. Scynk nadrzewny to nie jest zwierzę powszechnie spotykane i łatwo się rozmnażające, a na Wyspach Salomona coraz bardziej zagrożone wyginięciem na skutek polowań oraz wylesiania. To kolejny przypadek, kiedy hodowla w ogrodzie zoologicznym może uratować gatunek przed wymarciem - mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Pielęgniarki oburzone słowami Jacka Sasina. Iwona Borchulska zabrała głos

Scynki nadrzewne nie są łatwym gatunkiem do hodowli. - Są wymagające. Pochodzą z Wysp Salomona, gdzie klimat charakteryzuje się wysoką temperaturą i wilgotnością na poziomie nawet 90 proc., której trzeba w hodowli bardzo pilnować. Jeśli jej nie dopilnujemy, to mogą pojawić się problemy z apetytem, wylinką, a nawet rozrodem - mówi Damian Konkol, opiekun gadów terrarium wrocławskiego ZOO.

- U nas mają mały wodospad i oczko wodne, bo lubią zlizywać krople wody z drzew i skał. Dodatkowo dobrze jest im sadzić w terrarium żywe rośliny. Służą im nie tylko jako pokarm, ale także schronienie i urozmaicenie środowiska życia. Oczywiście rośliny te są dość szybko zjadane, więc operację ogrodniczą powtarzam niemal każdego tygodnia - dodaje Konkol.

Małe scynki nadrzewne można oglądać na I piętrze terrarium wrocławskiego ZOO.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)