RegionalneWrocławWrocław. Pocztówki z wizerunkami 48 osiedli. Specjalny projekt na Rynku

Wrocław. Pocztówki z wizerunkami 48 osiedli. Specjalny projekt na Rynku

Czas na nietypową wycieczkę po osiedlach w stolicy Dolnego Śląska. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego włączyło do współpracy sześcioro grafików i graficzek, którzy stworzyli projekty osiedlowych kartek pocztowych. Takie kartki będzie można za darmo otrzymać w Miejskich Bibliotekach Publicznych, Centrach Aktywności Lokalnych, czy w Centrum Dialogu w Przejściu Świdnickim.

Wrocław. Pocztówki z wizerunkami 48 osiedli. Specjalny projekt na Rynku
Wrocław. Pocztówki z wizerunkami 48 osiedli. Specjalny projekt na Rynku
Źródło zdjęć: © Grzegorz Rajter
Łukasz Kuczera

09.10.2021 06:47

- Grafiki, do stworzenia których, zaprosiliśmy wrocławskich artystów, prezentują niecodzienne spojrzenie na wrocławskie Osiedla, ich symbole, charakterystykę, miejsca szczególne. Wierzymy, że mieszkańcy dowiedzą się czegoś więcej nie tylko o swoim osiedlu, ale też o sąsiednich, a może nawet bardzo oddalonych - powiedziała Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, który jest autorem pomysłu.

- Forma pocztówek zachęca do przesyłania pozdrowień, za którymi, prócz serdecznych słów, kryje się zachęta do uczestnictwa w życiu publicznym poprzez udział w wyborach do Rad Osiedli - dodała Dorota Feliks.

Wrocław. Pocztówki z wizerunkami 48 osiedli. Specjalny projekt na Rynku

Choć kartki pocztowe zastąpiły maile i smsy, znalezienie pocztówki od bliskich w skrzynce budzi miłe emocje. Miasto zachęca do przesyłania sobie sąsiedzkich, między-osiedlowych pozdrowień. Niech Sołtysowice ślą pocztówki do Ołtaszyna, a Gaj do Pracz Odrzańskich.

Migranci pobici przez chorwacką policję. Pałkami przeganiano ludzi z granicy Unii Europejskiej

Osiedlowe kartki, w formie plakatów będzie można oglądać na wrocławskim Rynku, w pobliżu pomnika Aleksandra Fredy do końca października. - Jestem rodowitą wrocławianką, więc z przyjemnością podjęłam się tego projektu. Okazja do spotkania i współpraca z wrocławskimi ilustratorami i ilustratorkami oraz możliwość spojrzenia na Wrocław przez pryzmat czyichś oczu był jednym z milszych etapów pracy. Nie ukrywam, że dzięki tej relacji trochę lepiej poznałam Wrocław, mimo, że mieszkam w nim od ponad 30 lat - mówiła Sabina Sokół, autorka projektów.

Każde z 48 wrocławskich osiedli ma swoją niepowtarzalną historię, architekturę i krajobraz. Każde ma też swoje wyjątkowe lokalne symbole, które wyróżniają je wśród innych obszarów Wrocławia. Obchodzony w tym roku jubileusz 30-lecia samorządów osiedli Wrocławia, a także tegoroczne wybory do Rad Osiedli, które odbędą się 17 października, to świetny moment, aby je uchwycić i zobrazować.

- Przedstawiając wizerunki osiedli, chcieliśmy także zachęcić mieszkańców i mieszkanki Wrocławia do zastanowienia się, czym jest dla nich miejsce, w którym mieszkają oraz co sprawia, że czują wyjątkowość swojego osiedla. Co, zdaniem wrocławianek i wrocławian, stanowi symbol tej przestrzeni - charakterystyczna architektura, bliskość rzeki, a może ulubiona ławka w pobliskim parku? A może zupełnie coś innego? - podkreślał Jakub Kamiński, autor grafik.

- Z urodzenia jestem Ołbinianinem, od kilku lat mieszkam na Księżu. Lubię myśleć o miejscach, w których aktualnie mieszkam lub do których się właśnie udaję, jako o małych wspólnotach z własną historią. Bardzo się cieszę, że miałem okazję zilustrować Wrocław według takiego właśnie klucza. To była sama przyjemność - opowiadał o projekcie Jakub Zasada, autor grafik.

Pomysłodawcą i wydawcą osiedlowych pocztówek jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)