Wrocław. Piwne miasto pod lupą. Wycieczka po Browarach Wrocławskich
Po tym interesującym kompleksie, równie ciekawie zrewitalizowanym, oprowadzą architekci będący autorami koncepcji dającej browarowi współczesne nowe życie. Będzie można poznać wiele zakątków i tajemnic historycznego obiektu, ale również jego nowoczesne oblicze.
Twórcy koncepcji współczesnej zabudowy osiedla, architekci Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka, założyciele pracowni SRDK Archicom Studio Śródka to bohaterowie wystawy w Muzeum Architektury pod tytułem ”Mnie tu nie ma”. Ekspozycja pokazuje ludzki wymiar architektury i jej zadania. Studio Archicom, które powstało trzy dekady temu, realizowało swoją misję z odpowiedzialnością za przestrzeń miejską w długoletniej perspektywie. Architektura, jak uważają założyciele, musi tętnić życiem i służyć kolejnym pokoleniom mieszkańców miasta, nawet gdy jej twórców już nie będzie.
Browary Wrocławskie były miejscem, które właśnie przestało być potrzebne i groziła im techniczna śmierć. Zostały cudem ocalone i dziś odrestaurowane ich fragmenty i nowe obiekty, wspaniale współgrające ze starą strukturą są architektoniczną perłą Wrocławia.
Zespół wybudowany w 1894 roku na potrzeby firmy Pfeifferhof, służyły potem największej spółce browarniczej na świecie z Berlina. Przetrwał wojnę prawie bez szwanku, więc w 1945 roku mogły stać się siedzibą i zakładem produkcyjnym browaru Piast. Tak było do 2004 roku, kiedy to produkcję zamknięto, a obiekt kupił na magazyn duński koncern Carlsberg, by następnie zrezygnować z nieruchomości. Po 12 latach teren został kupiony przez Archicom.
- Kiedy myślimy o browarze i architekturze browaru, to tak jakbyśmy projektowali w starym mieście. Jest kilka obowiązujących obiektów, kilka linii zabudowy, które powodują, że znajdujemy się na ulicach, placach, skwerach, podłużnych dziedzińcach. Dokładnie tak, jak były kształtowane śródmieścia miast - mówi Dorota Jarodzka-Śródka.
Spacer po zrewitalizowanych Browarach Wrocławskich jest częścią "Bloku #4" - cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie ”Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury”, którą można zwiedzać do 6 września. Sobotni spacer 8 sierpnia rozpoczyna się o godz. 12 przy wejściu do Browarów Wrocławskich przy ul. Jedności Narodowej 202. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy pod adresem malgorzata.kuzia@archicom.pl.