Wrocław: Pamiętajcie o ogrodach! A tymczasem sadźcie pomidory na balkonach
Społeczne ogrody w ostatnich latach stają się wrocławską specjalnością. Działki nie są już tylko naturalnym środowiskiem seniorów - przyciągają coraz młodszych ogrodników - wielbicieli natury, własnych warzyw, wspólnego działania i wypoczynku w społeczności osób o podobnych potrzebach i zainteresowaniach. Ten sezon nie będzie sprzyjał działkowym integracjom, młodzi działkowcy polecają więc cierpliwość i zakładanie własnych domowych upraw.
25.03.2020 19:28
Działkowicze, działający w takich społecznościach jak Ołbiński Ogród Otwarty, Stowarzyszenie Żółty Parasol, Fundacja Ładne Historie czy ROD Lepsze Jutro, mają, wbrew czasom, rozległe działkowe plany. Jak sami ogłaszają, nie mogą się doczekać chwili, w której wszyscy znów bezpiecznie będą mogli spotkać się w ogrodzie na jakimś ciekawym wydarzeniu edukacyjnym czy kulturalnym, jednak rozumieją ograniczenia wynikające z obecnej chwili.
- Ogród społeczny w bezpiecznym dystansie to będzie wyzwanie - stwierdzają działacze Fundacji Plastformers. Zauważają jednak, że nawet w kwarantannie lub wykluczeniu zgromadzeń będzie można robić dobrą ogrodniczą robotę.
Nadal można przecież prowadzić edukację online, a także rozpocząć nową działkową przygodę - uprawę w domu. - Na resztę musimy być cierpliwi, jak to w ogrodzie bywa - stwierdzają społecznicy i zauważają, że choć braki towarów na razie nikomu nie doskwierają, to należy się liczyć ze wzrostem cen żywności. - Stąd pragmatycznym rozwiązaniem jest produkcja roślin jadalnych wszędzie, gdzie się da, także w mieszkaniach. To nie tylko sposób na kontakt z naturą w czasach przymusowego zamknięcia, ale również na ratowanie Ziemi. Ogrodnicy permakulturowi chcą działać w trosce o nią i zapobiegać skutkom zmian klimatu.
Bruno Zachariasiewicz, prezes Fundacji Plastformers zapewnia, że chętni wrocławianie otrzymają nasiona różnych roślin, które będzie można posadzić w domu oraz wskazówki, jak dbać o swoje plony. - Będziemy wręczać nasiona, póki nam się zapasy nie wyczerpią, zapraszamy wszystkich do współuczestnictwa. Własne ogrody na balkonach i parapetach przywrócą nam nadzieję i pozwolą przetrwać ten okropny czas - mówi.
Każdy, kto jest zainteresowany odebraniem nasion i skorzystaniem z merytorycznego wsparcia, może szukać kontaktu z Fundacją Plastformers przez ich stronę lub pisząc na adres mailowy poczta@plastformers.com