Wrocław. Nowy mural na Nadodrzu. Adam Mickiewicz spogląda na uczniów
Adam Mickiewicz na tle Wrocławia - taki obraz od kwietnia mogą podziwiać mieszkańcy Nadodrza, którzy wybiorą się na spacer w okolice ul. Kurkowej. Z okazji 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr III, na ścianie budynku obok szkoły powstał mural z podobizną jej patrona.
Trójka - potocznie nazywana przez swoich uczniów i absolwentów, to druga szkoła, która powstała na terenie Wrocławia tuż po wojnie. Choć początkowo jej budynek znajdował się w innej części miasta, od ponad 60 lat zlokalizowana jest przy ulicy Składowej. To właśnie tam powstał kolorowy mural upamiętniający 75-lecie szkoły.
Wrocław. Nowy mural na Nadodrzu. Adam Mickiewicz spogląda na uczniów
Prace nad zagospodarowaniem ściany znajdującej się na boisku placówki rozpoczęły się wraz z końcem marca. Realizację projektu sfinansował Dom Development, czyli inwestor oraz Dom Construction - wykonawca inwestycji Dom na Kurkowej, który dodatkowo wyremontował ścianę. Na ten cel przeznaczono 20 tys. złotych.
- Gdy dowiedzieliśmy się, że liceum sąsiadujące z naszym budynkiem będzie w tym roku obchodzić 75-lecie istnienia, zaoferowaliśmy swoją pomoc w sfinansowaniu muralu. Współpraca z podmiotami znajdującymi się w okolicy naszych inwestycji jest dla nas kluczowa - chcemy, aby nasze działania miały pozytywny wpływ na otoczenie, w którym się znajdują - mówi Iwona Kołodziejczyk, prezes Dom Development Wrocław.
Pomysł na realizację muralu powstał kilka lat temu. Jak podkreśla dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza - Tomasz Cygal, nie spodziewano się, że zostanie on tak szybko zrealizowany.
- Wydawało nam się, że będzie to koncepcja, która zostanie tylko w sferze marzeń, ale nadchodzący jubileusz stał się pretekstem do jej realizacji. Dzięki wsparciu firm Dom Development i Dom Construction oraz zgodzie kierownictwa stacji sanitarno-epidemiologicznej na wykorzystanie ściany będącej fasadą ich budynku, "Trójkowy" mural, który wydawał się być nierealnym marzeniem, staje się faktem - komentuje.
Do przedsięwzięcia włączył się samorząd uczniowski, który zorganizował konkurs na projekt muralu skierowany do uczniów i wychowanków szkoły. Zwycięska praca Macieja Konopki, absolwenta klasy architektonicznej, przedstawia historię liceum na tle miasta. Postać Mickiewicza - patrona placówki znajduje się na pierwszym planie, natomiast w tło wkomponowano symbole Wrocławia oraz dwa budynki, w których na przestrzeni lat mieściła się wrocławska Trójka.
Wrocław. Oddychający mural
Rozmiar ściennego obrazu sięga 100 metrów kwadratowych, a do jego realizacji użyto specjalistycznych farb pochłaniających smog. Co ciekawe jeden metr kwadratowy ściany pomalowanej farbą pochłania taką samą ilość smogu co jedno drzewo.
- Ekologiczne podejście do życia jest ważne i konieczne, aby móc właściwie wychowywać kolejne pokolenia uczniów. Dlatego zastosowanie tego rozwiązania jest dla nas niezwykle cenne - dodaje dyrektor liceum, Tomasz Cygal.