Trwa ładowanie...

Wrocław. Maszkarony będą jak nowe. Trafią do renowacji

Kilkadziesiąt maszkaronów ze wschodniej balustrady Mostu Pomorskiego trafi do renowacji. Ich rewitalizacją zajmie się Zakład Obróbki Kamienia Naturalnego Głaz w Jeszkowicach pod Wrocławiem. Aktualnie rzeźbiarskie motywy ludzkich głów i postaci są bardzo zaniedbane.

Wrocław. Maszkarony będą jak nowe. Trafią do renowacjiWrocław. Maszkarony będą jak nowe. Trafią do renowacjiŹródło: Wrocławskie Inwestycje
d2n4551
d2n4551

Trwa kompleksowa rewitalizacją Mostów Pomorskich we Wrocławiu. W ramach prac drugie życie dostaną również maszkarony znajdujące się na balustradach. Łącznie jest ich 68. Część trafiła do renowacji zimą. Druga połowa, z balustrady wschodniej, zostanie odnowiona teraz. Maszkarony trafią do Zakładu Obróbki Kamienia Naturalnego Głaz w Jeszkowicach pod Wrocławiem prowadzonego przez Kazimierza Durawę.

Wrocław. Maszkarony będą jak nowe. Trafią do renowacji

Właściciel zakładu jest pod wrażeniem figur. - Mają cztery powtarzające się wzory. Są wyjątkowe, po raz pierwszy spotkaliśmy się z maszkaronami o charakterze stworów wodnych. Te w postaci smoków odnawialiśmy już kilkanaście razy, występują najczęściej w kościołach gotyckich. Te maszkarony są tak brzydkie, że aż piękne - mówił w lutym Kazimierz Durawa, którego cytuje wroclaw.pl.

Niestety, stan figur nie jest najlepszy. Na szczęście trafiły do renowacji w odpowiednim momencie. Ich przyszłość jawi się w jasnych barwach.

Kazik z maską tlenową na twarzy. Sutkowski: będę bardzo powściągliwy w komentarzu

- Maszkarony są zaniedbane, przez kilkadziesiąt lat, skrywała je rura ciepłownicza, która szpeciła obiekt ze strony wschodniej i zachodniej - powiedział Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji. Teraz przedstawiciele miasta mają w planach ściągnięcie i schowanie rur pod wodą. 

d2n4551

Wiadomo także, że Most Pomorski południowy musi zostać wzmocniony. - Konstrukcja ceglana jest w złym stanie technicznym. Do jej wzmocnienia stosujemy pakery iniekcyjne. To szpikulce, które wbija się i wwierca w konstrukcję, a następnie wpuszcza substancję wypełniającą szczeliny. Dzięki temu cegła staje się twardsza - dodał Świercz. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2n4551
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n4551
Więcej tematów