Wrocław. Letnie oczyszczanie miasta. Ponad 1000 km dróg do pozamiatania
W sezonie letnim we Wrocławiu odbywa się oczyszczanie dróg. Ponad 1000 km wrocławskich jezdni jest objętych zamiataniem, a 378 km dodatkowo czeka także zmycie. Dzięki temu z ulic usuwany jest piach, pył i inne zanieczyszczenia. To szczególnie ważne zwłaszcza w okresie upałów.
Sezon letni to doskonały czas, by zając się stanem dróg. Wrocławskie ulice muszą być zadbane, by były bezpieczne. Właśnie z tego powodu latem jezdnie są zamiatane i polewane wodą. Dzięki temu usuwany jest z nich piach, pył i inne zanieczyszczenia.
Wrocław. Letnie oczyszczanie miasta. Ponad 1000 km dróg do pozamiatania
Prace prowadzone są zarówno w dzień, jak i w nocy. - Częstotliwość prac zależna jest od natężenia ruchu oraz lokalizacji drogi. Niektóre zamiatamy raz w miesiącu, a inne nawet pięć razy w tygodniu - informuje portal wroclaw.pl Dorota Witkowska ze spółki Ekosystem.
W sezonie letnim ponad 1000 km wrocławskich dróg jest objętych zamiataniem, a dodatkowo 378 km czeka również zmywanie. Wrocławskie ulice sprząta 13 zamiatarek jezdniowych. Wszystkie spełniają europejski wymóg standardu emisji spalin EURO 6. Trzy z nich napędzane są gazem ziemnym. Dodatkowo z kurzem walczy pięć polewarek jezdniowych.
Protest rolników w Warszawie. Agrounia blokowała budynek ministerstwa rolnictwa
- Tam, gdzie jest to konieczne, prace sprzętu wspierają także brygady robocze - dodaje Witkowska.
Oprócz dróg, oczyszczane są również: chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, ścieżki rowerowe, parkingi, przejścia podziemne, zieleńce, torowiska tramwajowe i pętle.
W sezonie letnim na wrocławskich drogach pracuje:
- 13 zamiatarek jezdniowych, w tym 3 napędzane gazem ziemnym,
- 5 zamiatarek małogabarytowych do oczyszczania jezdni, w tym jedna elektryczna,
- 5 polewarek jezdniowych,
- 14 zamiatarek chodnikowych, w tym jedna elektryczna,
- napędzany gazem ziemnym samochód dostawczy do transportu odpadów z koszy stojących w ok. Rynku.
Zamiatanie i oczyszczanie ulic ma na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa, ale także jakości powietrza. Pył, który leży na ulicach, unosząc się od przejeżdżających samochodów lub wiatru wpływa na komfort oddychania.