Wrocław. Konserwator Zabytków przeciw inwestycji na Stadionie Olimpijskim. Budowa akademików pod znakiem zapytania?
Walka o grunt po dawnych basenach na terenie Stadionu Olimpijskiego wciąż nie jest zakończona. Wojewódzka Konserwator Zabytków zapowiedziała, że postara się zatrzymać inwestycję.
26.06.2021 12:09
Baseny na terenie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu zostały niedawno wyburzone. Na ich miejscu mają powstać prywatne akademiki z lokalami usługowymi. Kompleks ma wybudować spółka Dolnośląskie Inwestycje. Wizualizacje prezentują się niezwykle okazale.
Wrocław. Konserwator Zabytków przeciw inwestycji na Stadionie Olimpijskim. Budowa akademików pod znakiem zapytania?
Inwestycja wzbudza jednak wiele kontrowersji, głównie ze względu na historyczny charakter tego obszaru. Pierwszy projekt został odrzucony przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Okazuje się, że to nie koniec walki o teren przy Stadionie Olimpijskim.
Wojewódzka Konserwator Zabytków, Barbara Nowak-Obelinda na antenie Radia Wrocław zapowiedziała, że spróbuje zablokować inwestycję. - My nie możemy wpisać basenów na listę zabytków, dlatego, że w momencie kiedy została wydana decyzja o wpisaniu do rejestru zabytków całego obszaru, która chroni bardzo wiele elementów, baseny już nie miały cech oryginalności i nie zostały wpisane indywidualnie do rejestru zabytków - powiedziała Nowak-Obelinda.
Koronawirus. Przywileje dla zaszczepionych. Dr Grzesiowski zabrał głos
- Dzisiaj my już ich nie mamy w ogóle, więc nie można wszczynać postępowania wpisania do rejestru zabytków tego, czego nie ma, natomiast (...) my mamy inne ścieżki, z których skorzystamy i oczywiście inwestycję będziemy próbowali zatrzymywać - dodała Wojewódzka Konserwator Zabytków.
Swojego pomysłu na zagospodarowanie terenu broni za to inwestor. - W świetle prawa, wypowiedź dolnośląskiej Konserwator Zabytków nie zmienia stanu faktycznego, ani prawnego, czyli tych okoliczności, w których jesteśmy aktualnie - powiedział reprezentujący Dolnośląskie Inwestycje Dariusz Wilczewski w "Wieczorze zDolnego Ślaska".
- Przypomnę że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony w 2013 roku, do naszej wiadomości dotarł, kiedy AWF wystawiła działkę na sprzedaż. Nie wiedzieliśmy, że jest w procesie uchwalania. Rodzi się pytanie dlaczego Wojewódzki Konserwator Zabytków podpisał się pod tym planem? - dodał Wilczewski.
źródło: Radio Wrocław