RegionalneWrocławWrocław. Dwa tygodnie z dokumentem. Rusza Millenium Docs Gravity

Wrocław. Dwa tygodnie z dokumentem. Rusza Millenium Docs Gravity

Ponad 50 najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata zaprezentowanych zostanie na zaczynającym się w piątek festiwalu. To zdarzenie, które pozwala poznać najbardziej przenikliwe produkcje, poszukujące odpowiedzi na pytania o kondycję człowieka i największe społeczne problemy.

Millenium Docs Gravity - festiwal dokumentu. Na zdjęciu bohaterka filmu "Lekcja miłości", pani Jola
Millenium Docs Gravity - festiwal dokumentu. Na zdjęciu bohaterka filmu "Lekcja miłości", pani Jola
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

03.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:49

W tym roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się pod zainspirowanym mową noblowską Olgi Tokarczuk hasłem "Z czułości do świata". Odbywa się on jednocześnie w kilku miastach w Polsce - między innymi również we Wrocławiu.

Festiwalowy repertuar został podzielony na kilka tematycznych sekcji - Pieniądze i władza, Zrozumieć Chiny, Prawa metafizyki, Z domowych archiwów, Bohaterowie są wśród nas, Historie intymne, Miejsca, Mistrzowie kina, Człowiek w kinie czy Klimat na zmiany.

Program jest pełen godnych zobaczenia tytułów. Jednym z ciekawszych filmów będzie opowieść o Marcina Borchardta o Tonym Haliku, legendarnym podróżniku, który w czasach PRL-u opowiadał i pokazywał Polakom egzotyczne światy, o których mogli tylko marzyć. Widzowie poznają również inne intrygujące postaci, na przykład dziewczynę, która nigdy nie była w teatrze ("Dramatyczny rok"), złodzieja dzieł sztuki ("Malarka i złodziej") ale też rodzinę z Donbasu, odtwarzającą swoje traumatyczne przeżycia wojenne w czasie kręcenia filmu ("Ziemia jest niebieska jak pomarańcza").

Wrocław. Dwa tygodnie z dokumentem. Rusza Millenium Docs Gravity

Będzie również można poznać niezwykły polski dokument Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei pod tytułem "Lekcja miłości". Będzie on miał premierę podczas festiwalu, a jesienią wejdzie do repertuaru HBO. To opowieść o spóźnionej miłości - pogodny, dający nadzieję obraz z dwójką bohaterów, którzy prawdziwe uczucia odnaleźli dopiero w bardzo dojrzałym wieku.

Festiwal rozpoczyna się 4, a zakończy 18 września. Pełny program na stronie mdag.pl. Projekcjom towarzyszy wiele zdarzeń związanych tematycznie z prezentowanymi filmami - spotkania z twórcami, dyskusje, warsztaty jogi, projekty ekologiczne i wykłady na temat architektury.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)