Wrocław. Artystyczny Kącik w klubokawiarni Równik. Sklep, który wspiera i niesie dobro
Art Równik, który inauguruje swoją działalność w środę, będzie znakomitym uzupełnieniem znanej już wielu wrocławianom wyjątkowej kawiarni. Przestrzeń zawodowej i twórczej kreatywności osób z niepełnosprawnością intelektualną będzie teraz nie tylko gastronomicznym, ale również sklepem z rękodziełem. To ważne miejsce - daje wiarę w siebie, aktywizuje i nadaje sens.
Dzień otwarcia nowego projektu Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, prowadzącego znaną wrocławianom i wrocławiankom klubokawiarnię Cafe Równik, przypada na Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To idea, którą realizuje to przedsięwzięcie.
Nowy aspekt działalności Cafe Równik, kawiarenki mieszczącej się przy ul. Jedności Narodowej 47, znów będzie społeczną symbiozą: w kawiarnianym sklepiku będzie można kupić ręcznie wykonane, artystyczne, rzemieślnicze przedmioty, antyki, ozdoby florystyczne, haftowane obrusy i serwety, oryginalne damskie torby. To dzieła podopiecznych stowarzyszenia. Taka aktywność to dla nich terapia, a jej produkty mogą stać się ulubionymi przedmiotami użytkowymi klientów sklepu.
Tym sposobem Cafe Równik - miejsce pracy osób z niepełnosprawnościami , realizujących się w branży gastronomicznej, będzie także przestrzenią odpoczynku, rehabilitacji, obcowania z kulturą i spełniania pasji. - To będzie rozszerzenie dotychczasowej działalności Cafe Równik, które pomoże naszym podopiecznym w jeszcze aktywniejszym włączaniu się w życie zawodowe, kulturalne i społeczne - wyjaśnia profesor Małgorzata Młynarska, prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.
Wrocław. Artystyczny Kącik w klubokawiarni Równik. Sklep, który wspiera i niesie dobro
Artystyczny Kącik otwiera się online, zdalnie można także zrobić w nim zakupy. Pandemiczny czas jest bardzo trudny dla podopiecznych stowarzyszenia - praca w kawiarni dodawała im energii i była źródłem emocji. Na szczęście w czasie gastronomicznego lockdownu równikowa załoga podjęła współpracę z Wrocławskim Parkiem Technologicznym i produkowała tysiące posiłków dla służb medycznych.
Jak tłumaczy Małgorzata Młynarska, kelnerzy w niezwykle szybkim tempie musieli przekwalifikować się na kucharzy. Teraz, by jeszcze lepiej przygotowywać ich do pracy zawodowej, realizowany jest projekt współfinansowany przez Unię Europejską pod nazwą "Klub grupy wsparcia Dyna-Lingua". Przewiduje on kształcenie osób z niepełnosprawnością intelektualną do pracy w różnych zawodach - kelnerów, kucharzy, krawców, florystów, ogrodników czy renowatorów antyków.
Zanim życie wróci do normy, a w Cafe Równik goście zasiądą przy stołach i znów zacznie się normalny ruch, warto zajrzeć do sklepiku Art Równik. W ofercie jest wiele uroczych rzeczy stworzonych ludzką ręką lub poddanych renowacji. To niepowtarzalne przedmioty, a ich zakup czyni dobro.
Art Równik to projekt z perspektywą. W przyszłości będzie też promować młodych artystów - malarzy, muzyków, literatów, poetów. Wkrótce więc klubokawiarnia zapraszać będzie nie tylko na posiłki, kawę, lody i ciasta, ale także na pokazy kulinarne, wystawy prac plastycznych i rękodzieła, na spotkania autorskie, zajęcia teatralne, spektakle, koncerty, wystawy i warsztaty.