RegionalneWrocławWałbrzych. Dzikie wilcze harce. Leśna fotopułapka podgląda szczęśliwe zwierzęta

Wałbrzych. Dzikie wilcze harce. Leśna fotopułapka podgląda szczęśliwe zwierzęta

Znów podrosły, jednak po tym jak się bawią, widać, że to wciąż jeszcze szczeniaki. Młode wilczki z wałbrzyskich lasów, zarejestrowane przez fotopułapkę Nadleśnictwa Wałbrzych, beztrosko chlapią się w potoku, przepychają i wymierzają sobie przyjazne kuksańce, jak dokazująca dzieciarnia.

Wałbrzych. Dzikie wilcze harce. Leśna fotopułapka podgląda szczęśliwe zwierzęta
Wałbrzych. Dzikie wilcze harce. Leśna fotopułapka podgląda szczęśliwe zwierzęta

07.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:06

Wilcza populacja w Polsce odbudowuje się. Wataha żyjąca w okolicach Łomnicy i Głuszycy, którą wałbrzyscy leśnicy obserwują dzięki sieci urządzeń monitorujących w lesie, powiększyła się w kwietniu. Najpierw leśnicy zauważyli przy wodopoju ciężarną samicę, po jakimś czasie pojawiła się też trójka maluchów z mamą.

Wałbrzyskie wilki są rudawe, dorodne, zdrowe i wesołe. Teraz jeszcze trzymają się blisko rodziny, choć wszystko wskazuje na to, że osiągają powoli wiek młodzieńczy i zapewne niebawem będą już wyruszać na samodzielne polowania. Młode, urodzone na polskiej ziemi, to najprawdopodobniej dzieci czeskich przesiedleńców. Zarówno u nas, jak i u sąsiadów, wilki są pod ścisłą ochroną.

I pewnie dlatego coraz ich więcej. Oprócz tej gromadki z okolic Głuszycy, na Dolnym Śląsku mieszka jeszcze kilka watah. W zeszłym roku doszło do nieszczęścia - wilki zagryzły stado alpak w okolicach Złotoryi. Jednak to nieliczne incydenty, które są spowodowane naturalnymi skłonnościami tego gatunku. Zwierzęta te boją się ludzi i trzymają się z daleka. Z leśnego ukrycia może wywabić je tylko wilczy głód. A ten im raczej nie grozi, bo w dolnośląskich borach jest dużo zwierzyny, którą wilki poddają naturalnej selekcji.

Powrót wilków do polskich lasów to wielki sukces przyrodników, leśników, naukowców. Ludzkie starania o odzyskanie tego elementu przyrody odniosły skutek, przez wiele lat przyszłość populacji była bardzo niepewna. Dziś cieszą się znów przestrzenią i korzystają z natury, jak młode wilczki z okolic Nadleśnictwa Wałbrzych.

Zobacz także
Komentarze (0)