Powrót do szkoły. Wrocław szykuje się do nauczania zdalnego. Pilotażowy program
Powrót do szkoły. Już 1 września rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. Wrocław zdecydował się uruchomić pilotażowy program, aby jak najlepiej przygotować nauczycieli do ewentualnego nauczania w trybie online.
28.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:48
Powrót do szkoły. Już 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieci wrócą do placówek oświatowych, choć ciągle trwa pandemia koronawirusa. Ministerstwo Edukacji Narodowej stwierdziło jednak, że przy zachowaniu odpowiednich zasad, nauczanie w szkolnych ławkach może być bezpieczne.
Miasto Wrocław, we współpracy z Amazonem i Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, postanowiło jednak przygotować się na ewentualne przejście szkół w tryb zdalnego nauczania. Taki może zostać wprowadzony w przypadku pogorszenia się sytuacji i nagłego wzrostu zachorowań na koronawirusa w Polsce.
Powrót do szkoły. Wrocław szykuje się do nauczania zdalnego. Pilotażowy program
Miasto Wrocław przygotowało dwudniowe szkolenia dla nauczycieli w zakresie korzystania z narzędzi do nauki online oraz metodyki pracy w formule zdalnej i hybrydowej.
Szkolenie pozwoli nauczycielom dobrze poznać możliwości, jakie oferuje zdalne nauczanie. Bierze w nim udział ok. 70 pracowników wrocławskich szkół z różnego szczebla nauczania. Mowa o nauczycielach z klas 1-3, 4-8 oraz szkół ponadpodstawowych.
- Zależy nam na kompleksowym przygotowaniu nauczycieli do pracy zdalnej z uczniami. Podczas szkoleń uczestnicy dowiedzą się, jak pracować z klasą w modelu online lub hybrydowym, współpracować z innym nauczycielami oraz w jaki sposób identyfikować potrzeby uczniów i planować ścieżki nauczania zdalnego - mówi Blanka Fijolek, CEE PR & Community Manager z Amazon.
- Pojawi się też dużo praktycznych zagadnień takich jak tworzenie wirtualnej klasy czy metody sprawdzania wiedzy za pomocą quizów. Nie zabraknie również wiedzy na temat STEM oraz nauczania przedmiotów ścisłych. Liczymy, że podczas tych zajęć nauczyciele zdobędą dużo wartościowej wiedzy, która pomoże im w realizacji założeń programowych w nowych warunkach, jakie stwarza edukacja zdalna - dodaje Fijolek.
Powrót do szkoły. Wrocław ze specjalnymi szkoleniami
Szkolenia odbywają się m.in. w formie prezentacji, paneli dyskusyjnych oraz analizy przypadków. Zajęcia prowadzone są przez trenerów ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, które opracowało również merytoryczny program całej akcji.
- Najważniejsze jest wprowadzenie spójnego i jednolitego modelu edukacji zdalnej, która odpowie na potrzeby uczniów, rodziców i nauczycieli - twierdzi Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu Edukacji, Urzędu Miejskiego Wrocławia
- Kluczowe z tej perspektywy jest nie tylko wdrożenie narzędzi, ale ciągłe podnoszenie kompetencji cyfrowych. W związku z tym planujemy wyłonić liderów w każdej placówce, których zadaniem będzie wdrażanie wrocławskiego modelu edukacji zdalnej w szkole. Zależy nam także na tym, aby jak najwięcej wrocławskich nauczycieli zostało przeszkolonych z nowoczesnych metod prowadzenia zajęć w trybie zdalnym - dodaje Delewski.