Niedziele handlowe listopad 2020. Sklepy otwarte 1 listopada. To niedziela handlowa?
1 listopada 2020 roku to niedziela, a zatem dzień wolny od pracy. Zgodnie z prawem, handel we Wszystkich Świętych jest zakazany. Jednak część sklepów będzie otwarta. Kiedy najbliższa niedziela handlowa?
1 listopada 2020 roku to Wszystkich Świętych. Tradycyjnie, co roku, Polacy udają się w ten dzień na cmentarze, by zapalić znicze na grobach swoich bliskich. Tym razem tak się nie stanie. Koronawirus oraz coraz większa liczba zachorowań na COVID-19 sprawił, że mamy zamknięte cmentarze. Rząd postanowił tą decyzją ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa.
Równocześnie 1 listopada to od wielu lat dzień wolny od pracy. Wolne mają m.in. pracownicy administracji czy pracownicy fizyczni. Tego typu regulacje weszły w życie na długo przed tym, zanim rząd wziął się za ograniczanie handlu i wprowadził w życiu niedziele niehandlowe.
Niedziele handlowe listopad 2020. Sklepy otwarte 1 listopada. To niedziela handlowa?
Jako że we Wszystkich Świętych obowiązują identyczne przepisy jak w niedziele niehandlowe, to 1 listopada mamy mocno ograniczony wybór, jeśli chodzi o zrobienie zakupów.
Przypomnijmy, że niedziela handlowa w roku 2020 wypada niezwykle rzadko. To efekt kolejnych zmian w ustawie ograniczającej handel. Nie obowiązują już regulacje z poprzedniego roku, gdy zakupy mogliśmy zrobić w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.
Niedziela handlowa w roku 2020 wypada tylko siedem razy. Co gorsza, za nami już pięć okazji do zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia. Kiedy najbliższa niedziela handlowa?
Niedziele handlowe 2020 - kalendarz:
- 26 stycznia 2020,
- 5 kwietnia 2020,
- 26 kwietnia 2020,
- 28 czerwca 2020,
- 30 sierpnia 2020,
- 13 grudnia 2020,
- 20 grudnia 2020.
Niedziele handlowe listopad 2020. Sklepy otwarte 1 listopada
Chociaż 1 listopada to Wszystkich Świętych i równocześnie niedziela niehandlowa, to uda nam się zrobić podstawowe zakupy. Ustawa przewiduje bowiem listę placówek, które mogą działać w święta i niedziele. Sklepy otwarte 1 listopada to m.in.:
- sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel,
- stacje paliw,
- lokale gastronomiczne,
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express,
- apteki,
- kwiaciarnie,
- miejsca rozrywki.
Za nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu przewidziane są surowe kary. Placówka może zostać ukarana mandatem w wysokości 1-5 tys. zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wynieść nawet 100 tys. zł.