Koronawirus w Polsce. Nowoczesność w walce z COVID-19. Można zamówić żołnierza online
Koronawirus w Polsce. Wojska Obrony Terytorialnej zaangażowały się w pomoc w walce z pandemią COVID-19. W ramach akcji “Trwała Odporność” podmioty takie jak samorządy, organizacja pozarządowe, domy pomocy społecznej czy sanepidy mogą zamówić pomoc żołnierzy online.
Zamówienia żołnierzy mogą dokonać tylko zarejestrowane podmioty. Aby się zalogować należy wysłać e-maila z wnioskiem o rejestrację na adres pomocwot@mon.gov.pl.
Wnioski składać można za pomocą aplikacji “Platforma Wsparcia WOT”. Trzeba przyznać, że to niezwykle ciekawa i nowoczesna inicjatywa. Wojska Obrony Terytorialnej chętnie wesprą samorządy, ośrodki pomocy społecznej, domy dziecka, organizacje pozarządowe, służbę zdrowia czy sanepidy.
Koronawirus w Polsce. Nowoczesność w walce z COVID-19. Można zamówić żołnierza online
“Terytorialsi” pojawiają się wszędzie tam, gdzie są potrzebni. Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Wojskowi odnotowali już bardzo dużo próśb o wsparcie.
- Do tej pory na platformie zarejestrowało się 2385 podmiotów, które złożyły 11,5 tys. wniosków o pomoc wojska. Najczęściej z platformy korzystały wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, ośrodki pomocy społecznej, zespoły zarządzania kryzysowego, szpitale, centra krwiodawstwa, organizacje charytatywne, domy dziecka oraz inne podmioty o różnym charakterze działalności - informuje oficer prasowy XVI Dolnośląskiej Brygady WOT, kpt. Renata Mycio.
- Platforma najbardziej efektywnie była wykorzystywana w maju i czerwcu. Obecnie wraz ze wzrostem zaangażowania różnych instytucji w działania przeciwkryzysowe, znowu rośnie liczba wniosków o wsparcie. Często zdarzają się np. sytuacje, że w ośrodkach pomocy społecznej brakuje ludzi do pracy z powodu kwarantann oraz licznych nowych obowiązków. Wówczas nasi żołnierze pomagają dotrzeć z pomocą do podopiecznych tych ośrodków - dodaje kpt. Renata Mycio.
Jak informują przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej złożenie wniosku jest bardzo proste i zajmuje niewiele czasu. - Obsługa aplikacji ogranicza się do wypełnienia interaktywnego formularza, w którym wnioskodawca wskazuje miejsce i zakres pomocy oraz nadaje jej priorytet. Formularz ten jest widoczny dla koordynatora WOT, który pod wskazany adres kieruje żołnierzy WOT z pomocą. Co ważne, zlecający zadanie na bieżąco może śledzić postęp jego realizacji - wyjaśnia kpt. Renata Mycio.