RegionalneWrocławDolny Śląsk. Odnaleziono szczątki niemieckich żołnierzy. Pochodzą z 1945 roku

Dolny Śląsk. Odnaleziono szczątki niemieckich żołnierzy. Pochodzą z 1945 roku

Stowarzyszenie "Pomost" odkryło niedaleko Gościszowa na Dolnym Śląsku groby niemieckich żołnierzy. Wskutek prac ekshumacyjnych udało się zlokalizować tam trzy pojedyncze pochówki. Najprawdopodobniej pochodzą one z 1945 roku.

Dolny Śląsk. Odnaleziono szczątki niemieckich żołnierzy. Pochodzą z 1945 roku
Źródło zdjęć: © Stowarzyszenie Pomost
Łukasz Kuczera

Stowarzyszenie "Pomost" z Poznania już na początku maja prowadziło prace ekshumacyjne na Dolnym Śląsku. Wtedy zdecydowano się na szukanie szczątków niemieckich żołnierzy w Gierałtowie w powiecie bolesławieckim. Na tamtejszym cmentarzu komunalnym odnaleziono wówczas grób niemieckiego żołnierza, który zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku w 1940 roku.

1 czerwca "Pomost" pojawił się zaś w Gościszowie, który od Gierałtowa jest oddalony o ledwie 15 kilometrów. Tym razem, dzięki pracy stowarzyszenia, również udało się odnaleźć szczątki niemieckich żołnierzy.

Dolny Śląsk. Odnaleziono szczątki niemieckich żołnierzy

Stowarzyszenie "Pomost" prace ekshumacyjne rozpoczęło na terenie lasu w pobliżu drogi do Mściszowa. Wybór ten był nieprzypadkowy, bo w roku 1999 znaleziono tam już szczątki pięciu niemieckich żołnierzy.

ZOBACZ WIDEO: Przypadkowe odkrycie w Anglii. Leżał pogrzebany przez tysiąclecia

Rozmowy z najstarszymi mieszkańcami Gościszowa i okolicznych wsi pozwoliły ustalić, że zaraz po II wojnie światowej na terenie lasu stało osiem brzozowych krzyży w dwóch rzędach. Sugerowało to, że w tym miejscu spoczywa większa liczba niemieckich żołnierzy.

Dzięki pracom ekshumacyjnym udało się odnaleźć trzy pojedyncze miejsca pochówku. W grobach odkryto też dwa przełamane znaki tożsamości należące do żołnierzy elitarnej dywizji grenadierów pancernych Grossdeutschland. Zarejestrowano również szereg szczątków ludzkich pozostawionych w trakcie prac w grudniu 1999 roku.

Jak informuje stowarzyszenie "Pomost", odnalezione groby mają związek z niemieckim kontratakiem o kryptonimie "Kozica". Operacja ta miała na celu odbicie zajętego przez wojska radzieckie Lubania. W ten sposób Niemcy w trakcie II wojny światowej chcieli odblokować strategiczny węzeł kolejowy. Walki w tym rejonie toczyły się na początku marca 1945 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)