Wrocław: Kapuściński doktorem h.c. UW
Ryszard Kapuściński otrzymał w czwartek doktorat honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Ten wybitny dziennikarz posiada już doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.
15.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Uniwersytet Wrocławski przyznając doktorat honoris causa chciał wyrazić szacunek wielkiemu człowiekowi, medrcowi, filozofowi i autorytetowi moralnemu, jakim jest Kapuściński - powiedział otwierajac uroczystość Romuald Gelles, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ryszard Kapuściński - literat i dziennikarz jest uważany za klasyka polskiej literatury faktu i mistrza reportażu. Największy rozgłos przyniosły mu książki: "Heban", "Chrystus z karabinem na ramieniu", "Lapidarium", "Imperium", "Wojna futbolowa" oraz "Cesarz".
Ryszard Kapuściński urodził się 4 marca 1932 r. w Pińsku na Polesiu. Przed maturą rozpoczął pracę dziennikarską w Sztandarze Młodych. W 1955 r. ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Pisał reportaże do Polityki, wydał pierwszą książkę "Busz po polsku".
Od 1960 do 1972 r. Kapuściński był korespondentem zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej. W 1960 r. wyjechał do Konga. Potem przez 30 lat podróżował po świecie. Był świadkiem 28 rewolucji i przewrotów.
Owocem pobytu w Angoli są zbiory reportaży "Gdyby cała Afryka" i "Jeszcze dzień życia". Wyjazd do Ameryki Łacińskiej przyczynił się do powstania książki "Chrystus z karabinem na ramieniu". Pisarz jest też autorem powieści "Szachinszach" i "Kirgiz schodzi z konia". "Imperium" uznano najlepszą polską książką 1993 r., zaś francuski miesięcznik Lire umieścił ją na trzeciej pozycji wśród książek 1994 roku. Przetłumaczona na język włoski znalazła się na liście bestsellerów dziennika La Stampa.
Kapuściński jest laureatem międzynarodowych nagród. W 1994 r. otrzymał literacką Nagrodę Europejskiego Porozumienia ufundowaną przez Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich. Rok później na VI Międzynarodowym Festiwalu Książki Podróżniczej uhonorowano go nagrodą Księgarni Astrolabium. Dwukrotnie przyznano mu nagrodę polskiego Pen Clubu. W 1999 r. został laureatem nagrody literackiej Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Kapuściński wykładał na kilkunastu uniwersytetach świata, m.in. w Filadelfii i Caracas.
Jego książki są wysoko cenione przez zagranicznych recenzentów. Styl Kapuścińskiego i atmosferę jego utworów porównuje się do rzeczywistości opisywanej przez kolumbijskiego noblistę Gabriela Garcię Marqueza. Krytycy podkreślają doskonałą umiejętność syntezy, uniwersalność i ponadczasowy charakter kwestii poruszanych przez polskiego pisarza. (miz)