Wrocław. Darmowe budki dla jerzyków. Tak zabezpieczysz się przed komarami
Wiosna to okres lęgowy jerzyków, które żywią się komarami. Z tej okazji wrocławscy Vikingowie ponownie ruszyli z akcją, w ramach której można otrzymać za darmo budkę dla tych pożytecznych ptaków. Montaż jednej zapewni nam spokojne i wolne od komarów lato.
Już w zeszłym roku wrocławscy Vikingowie prowadzili akcję "Jerzyki zamiast komarów". Była to odpowiedź na plagę owadów w mieście. Jako że wtedy darmowe budki dla jerzyków cieszyły się sporą popularnością, to organizacja postanowiła przygotować kolejne domki dla ptaków.
Wrocław. Darmowe budki dla jerzyków. Tak zabezpieczysz się przed komarami
Wiosna to okres lęgowy jerzyków, stąd tak ważne jest, aby już teraz przygotować dla nich specjalną budkę. Te pożyteczne ptaki latają na dużych wysokościach, do 3500 metrów nad poziomem morza i osiągają prędkość do 170 km/h. Jedzą i śpią w powietrzu.
- Dawniej zamieszkiwały szczeliny skalne. Zaadaptowały się do warunków panujących w miastach, gdy tylko pojawiły się wysokie murowane budowle z licznymi otworami i szczelinami. Sprzyjało im zarówno stare budownictwo, jak i nowe z wielkiej płyty. Jerzyk jest ptakiem, który nie buduje gniazd, lecz osiedla się w każdej, wystarczająco dużej i bezpiecznej szczelinie - mówi Krzysztof Smolnicki, prezes fundacji Ekorozwoju.
Lot Andrzeja Dudy z Zielonej Góry. Poseł od Ziobry nie ukrywał, co myśli
- Niestety w czasie remontów i dociepleń budynków często niszczy się takie miejsca, choć jest to niezgodne z prawem. Dlatego ważne jest, aby zachowywać gniazda jerzyków lub instalować dla nich zastępcze budki - dodaje Smolnicki.
W ciągu jednej doby jerzyk potrafi zjeść nawet 20 tys. owadów. Zdaniem ekologów, ptaki są skuteczniejsze niż środki chemiczne, a nie szkodzą środowisku i zachowują czystość.
Wrocław. Jak otrzymać darmową budkę?
Aby dołączyć do akcji i zdobyć budkę, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej wrocławskich Vikingów i dołączyć do "Vikingowej armii ptaków". Konieczne jest podanie danych osobowych i lokalizację budki.
Trzeba się spieszyć, bo domek dla jerzyków należy zamontować przed 10 maja, bo właśnie wtedy rozpoczyna się okres lęgowy tych ptaków. Budkę powinno się zamontować na wysokości co najmniej 6 metrów, a jej wylot należy skierować na północ. Nowe domki dla jerzyków warto zabezpieczyć przed deszczem, stosując ochronną farbę w neutralnym kolorze.
Budki przyznawane będą według kolejności zgłoszeń do 26 kwietnia. Ich liczba jest ograniczona. Warunkiem otrzymania domku dla jerzyka jest zapewnienie właściwego montażu.
Jerzyki są bardzo towarzyskie, dlatego jeśli to możliwe, warto umieszczać budki obok siebie w jednej linii na ścianach bloków czy wysokich kamienic, na przykład pod okapami balkonu czy tarasu.