Trwa ładowanie...
d2j6wim

Wręczono nagrody w konkursie "Tylko ryba nie bierze?"

Grażyna Starzak z Dziennika Polskiego, Filip Mecner i Marcin Rybak z Gazety Dolnośląskiej oraz Dariusz Bartoszewicz z Gazety Wyborczej otrzymali trzy równorzędne drugie nagrody w konkursie na najlepszy materiał dziennikarski o korupcji.

d2j6wim
d2j6wim

Pierwszej nagrody Fundacja im. Stefana Batorego w konkursie "Tylko ryba nie bierze?" w tym roku nie przyznała.

Małgorzata Kopińska z Fundacji podkreśliła, że nagrodzono materiały rzetelne i najlepiej udokumentowane. To, że o korupcji mówi się więcej, rzetelniej a artykuły są coraz lepiej udokumentowane to podnosi poziom świadomości społecznej. W ten sposób uświadamiamy społeczeństwu jak ważny jest to problem, jakie są koszty korupcji i że należy się jej przeciwstawiać - powiedziała.

Wyróżnienie w konkursie otrzymali Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Ernest Zozuń z radiowej Trójki za reportaż "W roli głównej artykuł 228", który jako jedyny analizował korupcjogenne przepisy prawne.

Ernest Zozuń powiedział, że śledząc te sprawy okazywało się, że główną przeszkodą u ukaraniu osób biorących łapówki jest artykuł 228 kodeksu karnego. Napisane w nim jest, że za przyjmowanie łapówek może odpowiadać tylko osoba pełniąca funkcję publiczną. I nagle się okazuje, że nauczyciel, prezes spóldzielni mieszkaniowej i lekarz nie pełnią funkcji publicznej i zostają bezkarni. Nam z mikrofonem jest łatwiej wejść do urzędu i rozmawiać z urzędnikiem. My mamy broń w postaci tego mikrofonu.

Do konkursu zgłoszono 48 materiałów z 21 redakcji ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych. Fundacja wyróżniła także Tomasza Wojtałę z Życia Pleszewa oraz Tomasza Patora i Marcina Stelmasika z Gazety Wyborczej. (aka)

d2j6wim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j6wim
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj