Trwa ładowanie...

Wracają kontrole na granicach. Przez Konferencję Klimatyczną

W związku z Konferencją Klimatyczną COP24 , która odbędzie się w Katowicach w grudniu, Polska przywraca kontrole na granicach wewnętrznych Strefy Schengen. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał już minister spraw wewnętrznych i administracji.

Share
Wracają kontrole na granicach. Przez Konferencję Klimatyczną
Źródło: PAP, Fot: Marcin Bielecki
d1p5r19

Konferencja Klimatyczna COP24, która odbędzie się w Katowicach, rozpocznie się 2 grudnia i potrwa 12 dni. Wezmą w niej udział delegaci z 200 państw, a także reprezentanci nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych. Szacuje się, że do Katowic może przyjechać ok. 30 tysięcy osób.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak, kontrola graniczna zostanie tymczasowo przywrócona na granicach z Czechami, Niemcami, Litwą i Słowacją od 22 listopada do 16 grudnia.

Podróżni z UE przekraczający granice Polski będą musieli posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo - np. dowód osobisty lub paszport. Z kolei obywatele państw trzecich, tak jak dotychczas, muszą mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu, np. wizy.

d1p5r19

- Tymczasowe kontrole na granicach prowadzone będą w oparciu o patrole Straży Granicznej, wykorzystujące mobilne terminale oraz tzw. schengenbusy tj. specjalistyczne pojazdy z dostępem m.in. do baz danych. Kontrole prowadzone będą wyrywkowo w oparciu o analizę ryzyka - wyjaśniła Konieczniak.

Rzeczniczka przypomniała, że Polska już po raz czwarty przywraca tymczasowo kontrole na granicach od czasu przystąpienia Polski do Strefy Schengen. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2012 roku z uwagi na EURO 2012, potem w 2013 r. w związku z Konferencją Klimatyczną i w 2016 r. z uwagi na szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Źródło: polsatnews.pl

d1p5r19

Podziel się opinią

Share
d1p5r19
d1p5r19
Więcej tematów