Wraca stara choroba. Pierwszy przypadek od 25 lat
Trwa kryzys humanitarny w Strefie Gazy. Do problemów tamtejszej ludności dołączył kolejny. W piątek palestyński resort zdrowia potwierdził pierwszy od ćwierćwiecza przypadek zachorowania na polio.
17.08.2024 | aktual.: 17.08.2024 06:16
Polio, znane również jako choroba Heinego-Medina, zostało zdiagnozowane u dziecka liczącego zaledwie 10 miesięcy. Niemowlę nie było szczepione.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wirus polio jest obecny w Strefie Gazy co najmniej od września 2023 roku, gdy wykryto go w tamtejszej kanalizacji. WHO przestrzega, że niepowstrzymanie w porę wirusa może doprowadzić do epidemii w całym regionie.
- Najskuteczniejszą szczepionką przeciwko polio byłby pokój, ale cokolwiek się stanie, teraz konieczne jest zawieszenie broni, by zaszczepić dzieci - podkreślił w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Putin użyje broni jądrowej? "Byłaby to porażka Rosji"
W piątek WHO i UNESCO zaapelowały do wszystkich stron konfliktu w Strefie Gazy o doprowadzenie do przerw humanitarnych na siedem dni, które umożliwiłyby przeprowadzenie dwóch serii szczepień przeciwko polio. Kampania miałaby zabezpieczyć przed wirusem około 640 tys. dzieci poniżej 10. roku życia żyjących na tym terytorium.
Śmiertelne żniwo wojny izraelsko-palestyńskiej
Konflikt między palestyńskim Hamasem a wojskiem izraelskim trwa od października 2023 roku. Zginęło w nim już ponad 40 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny na wielką skalę. Infrastruktura medyczna jest zniszczona, podobnie jak systemy wodno-kanalizacyjne, co sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych.
Polio wywoływane jest przez przenoszony drogą fekalno-oralną wirus i może prowadzić do paraliżu, niepełnosprawności lub śmierci.
Po wynalezieniu szczepionek przeciwko tej chorobie w połowie XX wieku i ich stopniowym rozpowszechnieniu polio zostało wyeliminowane w większości państw świata. Epidemiolodzy ostrzegali, że ogniska polio wielokrotnie wybuchały jednak podczas konfliktów zbrojnych i kryzysów również w krajach, w których dzięki szczepionkom praktycznie wykorzeniono tę chorobę.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP