Trwa ładowanie...
23-11-2015 12:54

"Wprost": Twórca zwycięzców

PiS nie wykonuje żadnego ruchu bez badań przeprowadzonych przez swojego PR-owca. To jedna z najbardziej tajemniczych postaci w rządzącej partii - czytamy o Piotrze Agatowskim w najnowszym numerze "Wprost".

"Wprost": Twórca zwycięzcówŹródło: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
d41as9t
d41as9t

Piotr Agatowski, szara eminencja dwóch pałaców - tak o nieformalnym PR-owcu Andrzeja Dudy i Beaty Szydło mówi się w PiS. A raczej szepcze. Bo politycy PiS starają się ukryć fakt, że Agatowski pracuje nad wizerunkiem prezydenta i premiera. Dziś to właśnie on ma wpływ na kluczowe ustalenia w obu kancelariach.

- Opracowywał strategię obu kampanii, prezydenckiej i parlamentarnej. Teraz doradza zarówno Dudzie, jak i Szydło. Jest łącznikiem między dwoma ośrodkami - twierdzi rozmówca "Wprost" z Pałacu Prezydenckiego. Agatowski z wykształcenia jest socjologiem. Wcześniej opracowywał badania opinii dla firm komercyjnych. Do tej pory mało łączyło go z polityką. - Nigdy nie myślałem, że zaangażuję się w projekt polityczny, ale poprosił mnie o to Andrzej. Potem zacząłem współpracować z Beatą. I siłą rozpędu, chcąc nie chcąc, zostałem doradcą politycznym - mówi "Wprost" Piotr Agatowski.

Wyśmiany przez Hofmana?

Po raz pierwszy politycy Prawa i Sprawiedliwości zobaczyli go na spotkaniu sztabu, ale jeszcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przyprowadził go Andrzej Duda, ówczesny szef sztabu. Agatowski miał zaprezentować strategię kampanii i przekonywał, że partia powinna używać łagodnego języka. Ta nie znalazła zrozumienia u sztabowców PiS. Szczególnie u Adama Hofmana, który miał wyśmiać pomysły Agatowskiego, bo jego zdaniem były sprzeczne z przyjętą strategią partii.

Czytaj również: Najbardziej wpływowy generał w walce z dżihadystami. Jego życie to gotowy scenariusz

Agatowski wówczas znika z Nowogrodzkiej. Pojawia się już w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Jego rady są nie tylko akceptowane, ale wręcz traktowane z namaszczeniem. Szczególnie że Agatowski swoje opinie opiera na przeprowadzonych przez własną firmę badaniach.

d41as9t

- Każda dyskusja z nim kończyła się słowami: "A badania mówią…". Andrzej miał do niego i jego badań pełne zaufanie - opowiada informator. Piotr Agatowski miał również wpływ na przygotowanie Dudy do drugiej debaty. - Jego najczęstsze sformułowanie podczas spotkań sztabowych brzmiało: "Andrzej by tak nie powiedział" - mówi rozmówca "Wprost". Agatowski miał wymyślić zagrywkę, która już na początku drugiej debaty rozbiła Komorowskiego. Chodziło o proporczyk z logo Platformy Obywatelskiej, który Duda położył na pulpicie Bronisława Komorowskiego, a prezydent, zbity z pantałyku, nie wiedział, co z nim zrobić, i oddał go dziennikarce Monice Olejnik.

Wizerunek Beaty Szydło oparty na pozytywach

Zaraz po tym, jak Andrzej Duda wygrał wybory, Piotr Agatowski trafia do sztabu Beaty Szydło. - Na początku powiedział jej, że trzeba poruszać ludzkie tematy, które dotyczą przeciętnego Polaka. I tak na przykład radził jej, by zamiast skupiania się na wadach Unii Europejskiej, w czasie wystąpień mówiła o tym, co Unia może każdemu z nas dać. Opowiadał się za prowadzeniem kampanii opartej na pozytywach - opowiada rozmówca "Wprost", który twierdzi, że Agatowski jest PR-owcem, który podczas posiedzeń sztabu nie zgłaszał własnych pomysłów, a jedynie udzielał rad.

- Gdybym miał go dziś do kogoś porównywać, to razem z Mastalerkiem tworzył tandem jak Bielan z Kamińskim. Mastalerek zgłaszał pomysły. Agatowski przynosił badania, mówił, co wpłynie korzystnie, a co nie, na wizerunek Szydło - opisuje informator.

- Zwycięstwo to wynik pracy zespołowej i zaangażowania wielu wartościowych ludzi - podsumowuje Agatowski.

d41as9t

Inny rozmówca dodaje, że PR-owiec miał radzić prezydentowi Dudzie, by do wyborów parlamentarnych nie spotykał się z byłą już obecnie premier. - Z jego badań wyszło, że prezydentowi nie wolno zapraszać Ewy Kopacz do pałacu, bo to obniży w czasie kampanii rangę Beaty Szydło, która nie jest nawet szefem partii. I umocni pozycję Kopacz, bo Andrzej Duda pokaże, że uznaje ją za premiera - mówi polityk PiS. Sam Agatowski zaprzecza. Ruch z niezapraszaniem Ewy Kopacz do prezydenta w czasie kampanii okazał się dobry. - Przez to Kopacz w oczach wyborców Platformy dużo straciła. To odejmowało jej urzędowi powagi - mówi rozmówca "Wprost" z PiS.

Relacje Kaczyński - Agatowski

Z biegiem czasu zaufania do Agatowskiego nabrał też Jarosław Kaczyński. - Przypominam sobie sytuację, w której tak długo nie wracał od Kaczyńskiego, że spóźnił się na sztabową naradę. Rozmawiali kilka godzin -mówi rozmówca z Pałacu Prezydenckiego. Ale nie wszyscy w ten sposób postrzegają relacje prezesa z PR-owcem.

- Kaczyński po wyborach zapytał Agatowskiego, czy to dobrze, że zaangażował się w końcówce kampanii. Odpowiedział, że z perspektywy wyniku to dobrze. I to była zła odpowiedź - mówi informator "Wprost". Twierdzi, że po tych słowach Jarosław Kaczyński na nowo nabrał nieufności do Agatowskiego. Zrozumiał, że PR-owiec za pewnie się poczuł.

d41as9t

- W PiS zaczęło dochodzić do sytuacji, w której bez badań Agatowskiego nie można było podjąć żadnej decyzji. Stał się kingmakerem - opisuje rozmówca "Wprost". Piotr Agatowski miał się pojawiać nawet na spotkaniach komitetu politycznego PiS. Na jednym z nich zdaniem rozmówcy "Wprost" prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska i prof. Andrzej Zybertowicz chcieli poznać metodologię badań, które przedstawia Agatowski. Bo te były owiane tajemnicą. Pytany o Piotra Agatowskiego Andrzej Zybertowicz odmawia komentarza. Podobnie jak większość polityków PiS. Mimo że podobnie jak Agatowski uczestniczyli w sztabach kampanijnych, to twierdzą, że go nie znają. - To tylko pokazuje, jak duże znaczenie ma obecnie Agatowski - mówi jeden z rozmówców. - Boją się ujawniania, kto doradza prezydentowi i premier - przekonuje osoba z pałacu.

Szczególnie że expose pani premier miało być konsultowane z Agatowskim.

d41as9t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41as9t
Więcej tematów