Trwa ładowanie...
d10yjt7
Wprost

"Wprost": Twórca zwycięzców

PiS nie wykonuje żadnego ruchu bez badań przeprowadzonych przez swojego PR-owca. To jedna z najbardziej tajemniczych postaci w rządzącej partii - czytamy o Piotrze Agatowskim w najnowszym numerze "Wprost".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To Piotr Agatowski był autorem pomysłu wręczenie chorągiewki PO Bronisławowi Komorowskiemu
To Piotr Agatowski był autorem pomysłu wręczenie chorągiewki PO Bronisławowi Komorowskiemu (Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)
d10yjt7

Piotr Agatowski, szara eminencja dwóch pałaców - tak o nieformalnym PR-owcu Andrzeja Dudy i Beaty Szydło mówi się w PiS. A raczej szepcze. Bo politycy PiS starają się ukryć fakt, że Agatowski pracuje nad wizerunkiem prezydenta i premiera. Dziś to właśnie on ma wpływ na kluczowe ustalenia w obu kancelariach.

- Opracowywał strategię obu kampanii, prezydenckiej i parlamentarnej. Teraz doradza zarówno Dudzie, jak i Szydło. Jest łącznikiem między dwoma ośrodkami - twierdzi rozmówca "Wprost" z Pałacu Prezydenckiego. Agatowski z wykształcenia jest socjologiem. Wcześniej opracowywał badania opinii dla firm komercyjnych. Do tej pory mało łączyło go z polityką. - Nigdy nie myślałem, że zaangażuję się w projekt polityczny, ale poprosił mnie o to Andrzej. Potem zacząłem współpracować z Beatą. I siłą rozpędu, chcąc nie chcąc, zostałem doradcą politycznym - mówi "Wprost" Piotr Agatowski.

Wyśmiany przez Hofmana?

d10yjt7

Po raz pierwszy politycy Prawa i Sprawiedliwości zobaczyli go na spotkaniu sztabu, ale jeszcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przyprowadził go Andrzej Duda, ówczesny szef sztabu. Agatowski miał zaprezentować strategię kampanii i przekonywał, że partia powinna używać łagodnego języka. Ta nie znalazła zrozumienia u sztabowców PiS. Szczególnie u Adama Hofmana, który miał wyśmiać pomysły Agatowskiego, bo jego zdaniem były sprzeczne z przyjętą strategią partii.

Czytaj również: Najbardziej wpływowy generał w walce z dżihadystami. Jego życie to gotowy scenariusz

Agatowski wówczas znika z Nowogrodzkiej. Pojawia się już w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Jego rady są nie tylko akceptowane, ale wręcz traktowane z namaszczeniem. Szczególnie że Agatowski swoje opinie opiera na przeprowadzonych przez własną firmę badaniach.

- Każda dyskusja z nim kończyła się słowami: "A badania mówią…". Andrzej miał do niego i jego badań pełne zaufanie - opowiada informator. Piotr Agatowski miał również wpływ na przygotowanie Dudy do drugiej debaty. - Jego najczęstsze sformułowanie podczas spotkań sztabowych brzmiało: "Andrzej by tak nie powiedział" - mówi rozmówca "Wprost". Agatowski miał wymyślić zagrywkę, która już na początku drugiej debaty rozbiła Komorowskiego. Chodziło o proporczyk z logo Platformy Obywatelskiej, który Duda położył na pulpicie Bronisława Komorowskiego, a prezydent, zbity z pantałyku, nie wiedział, co z nim zrobić, i oddał go dziennikarce Monice Olejnik.

d10yjt7

Wizerunek Beaty Szydło oparty na pozytywach

Zaraz po tym, jak Andrzej Duda wygrał wybory, Piotr Agatowski trafia do sztabu Beaty Szydło. - Na początku powiedział jej, że trzeba poruszać ludzkie tematy, które dotyczą przeciętnego Polaka. I tak na przykład radził jej, by zamiast skupiania się na wadach Unii Europejskiej, w czasie wystąpień mówiła o tym, co Unia może każdemu z nas dać. Opowiadał się za prowadzeniem kampanii opartej na pozytywach - opowiada rozmówca "Wprost", który twierdzi, że Agatowski jest PR-owcem, który podczas posiedzeń sztabu nie zgłaszał własnych pomysłów, a jedynie udzielał rad.

- Gdybym miał go dziś do kogoś porównywać, to razem z Mastalerkiem tworzył tandem jak Bielan z Kamińskim. Mastalerek zgłaszał pomysły. Agatowski przynosił badania, mówił, co wpłynie korzystnie, a co nie, na wizerunek Szydło - opisuje informator.

- Zwycięstwo to wynik pracy zespołowej i zaangażowania wielu wartościowych ludzi - podsumowuje Agatowski.

d10yjt7

Inny rozmówca dodaje, że PR-owiec miał radzić prezydentowi Dudzie, by do wyborów parlamentarnych nie spotykał się z byłą już obecnie premier. - Z jego badań wyszło, że prezydentowi nie wolno zapraszać Ewy Kopacz do pałacu, bo to obniży w czasie kampanii rangę Beaty Szydło, która nie jest nawet szefem partii. I umocni pozycję Kopacz, bo Andrzej Duda pokaże, że uznaje ją za premiera - mówi polityk PiS. Sam Agatowski zaprzecza. Ruch z niezapraszaniem Ewy Kopacz do prezydenta w czasie kampanii okazał się dobry. - Przez to Kopacz w oczach wyborców Platformy dużo straciła. To odejmowało jej urzędowi powagi - mówi rozmówca "Wprost" z PiS.

Relacje Kaczyński - Agatowski

Z biegiem czasu zaufania do Agatowskiego nabrał też Jarosław Kaczyński. - Przypominam sobie sytuację, w której tak długo nie wracał od Kaczyńskiego, że spóźnił się na sztabową naradę. Rozmawiali kilka godzin -mówi rozmówca z Pałacu Prezydenckiego. Ale nie wszyscy w ten sposób postrzegają relacje prezesa z PR-owcem.

- Kaczyński po wyborach zapytał Agatowskiego, czy to dobrze, że zaangażował się w końcówce kampanii. Odpowiedział, że z perspektywy wyniku to dobrze. I to była zła odpowiedź - mówi informator "Wprost". Twierdzi, że po tych słowach Jarosław Kaczyński na nowo nabrał nieufności do Agatowskiego. Zrozumiał, że PR-owiec za pewnie się poczuł.

d10yjt7

- W PiS zaczęło dochodzić do sytuacji, w której bez badań Agatowskiego nie można było podjąć żadnej decyzji. Stał się kingmakerem - opisuje rozmówca "Wprost". Piotr Agatowski miał się pojawiać nawet na spotkaniach komitetu politycznego PiS. Na jednym z nich zdaniem rozmówcy "Wprost" prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska i prof. Andrzej Zybertowicz chcieli poznać metodologię badań, które przedstawia Agatowski. Bo te były owiane tajemnicą. Pytany o Piotra Agatowskiego Andrzej Zybertowicz odmawia komentarza. Podobnie jak większość polityków PiS. Mimo że podobnie jak Agatowski uczestniczyli w sztabach kampanijnych, to twierdzą, że go nie znają. - To tylko pokazuje, jak duże znaczenie ma obecnie Agatowski - mówi jeden z rozmówców. - Boją się ujawniania, kto doradza prezydentowi i premier - przekonuje osoba z pałacu.

Szczególnie że expose pani premier miało być konsultowane z Agatowskim.

Czytaj również: Polacy wśród ochotników walczących z Państwem Islamskim

d10yjt7

Podziel się opinią

Share

d10yjt7

d10yjt7
Więcej tematów