Wprost: "Rzeczywistość zaklęć"
Raz w roku lejemy wosk przez klucz i wierzymy w to, co nam w kartach pisane. Zabawa w gusła - to dla większości tylko okazja do spotkania znajomych, ale dla dziesiątek tysięcy Polaków przesądy są sprawą poważną, wręcz determinującą ich codzienne zachowania - czytamy we *Wprost w artykule "Rzeczywistość zaklęć" Sylwii Kolewskiej*.
Z badań socjologicznych wynika, że co najmniej dwie trzecie Polaków przyznaje się do fascynacji zjawiskami, które wymykają się racjonalnemu poznaniu. Według socjologów, najbardziej przesądni są ludzie, którzy ryzykują na co dzień. Dawniej byli to żeglarze albo hazardziści. Dziś są to menedżerowie, bankowcy, postacie z pierwszych stron gazet.
Porady tarocisty czy astrologa oferowane są przez telefony czynne całą dobę we wszystkich większych miastach Polski. Ich ogłoszenia można znaleźć w codziennych gazetach. Prawie wszystkie większe stacje radiowe nadają horoskopy. Odnaleźć je można także na stronach WWW.
Według prof. Rocha Sulima, antropologa kultury, wiara w przesądy - to paradoks naszych czasów: W epoce procesorów oraz twardych ekonomicznych decyzji wzrasta wiara w okultyzm i magię. Według niego przyczyną jest chęć "przeżycia czegoś wyższego". (mk)