Trwa ładowanie...
dgrrwav

wPolityce.pl: Bronisław Komorowski powołał sędziów TK niezgodnie z prawem

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński oraz wiceprezes TK Stanisław Biernat zostali wybrani na stanowiska niezgodnie z prawem - twierdzi wPolityce.pl.
Share
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyŹródło: Agencja Gazeta
dgrrwav

Jak twierdzą dziennikarze wPolityce.pl, tak wynika z dokumentów, do których dotarli. Chodzi o pismo z 12 sierpnia 2010 roku. TK informuje w nim ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego o wyborze Rzeplińskiego i Biernata. Pod dokumentem podpisał się jedynie prezes Trybunału Bogdan Zdziennicki, choć pismo powinno być sygnowane przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK.

To nie jedyne złamanie procedury. Przede wszystkim prezes TK i jego zastępca, zgodnie z obowiązującą ówcześnie ustawą (z 1 sierpnia 1997 roku), musieli zostać wybrani przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK w formie uchwały. Komorowski powołał jednak Rzeplińskiego i Biernata, mimo że uchwała nie została podjęta.

Co więcej, żaden z nich nie został wybrany większością głosów. Na Rzeplińskiego głosowało siedem osób, tyle samo co na jego kontrkandydatkę Ewę Łętowską. Biernat otrzymał natomiast dziewięć głosów i dokładnie tyle samo osób wskazało na jego rywala Mirosława Granata.

Przypomnijmy, że Biernat nadal pełni funkcję wiceprezesa TK. WP próbowała się bezskutecznie skontaktować z sędzią Biernatem.

dgrrwav

Podziel się opinią

Share
dgrrwav
dgrrwav
Więcej tematów