Trwa ładowanie...
d2mw14n
IAR

Wpadka w programie "Tomasz Lis na żywo". Cytowali wpis z fałszywego konta Kingi Dudy

Tomasz Lis i aktor Tomasz Karolak cytowali w programie "Tomasz Lis na żywo" na antenie TVP2 wpis z fałszywego konta Kingi Dudy, córki kandydata na prezydenta, Andrzeja Dudy. Miała ona napisać na Twitterze, że jeśli jej ojciec zostanie prezydentem, to odda Oscara, którego zdobył film "Ida". Na portalach społecznościowych posypały się głosy krytyki. Sztab Dudy chce odwołania aktora z komitetu poparcia Komorowskiego. - To było wstrętne, dziennikarz uderza w moje dziecko. Domagam się przeprosin w TVP w porze oglądalności programu Lisa - powiedział kandydat PiS na prezydenta. Tomasz Lis przeprosił za wpadkę w TVP Info, a później - bezpośrednio Andrzeja Dudę w siedzibie Ringier Axel Springer Polska. Za pomyłkę przeproszono także w głównym wydaniu "Wiadomości".
Share
Andrzej Duda z córką Kingą
Andrzej Duda z córką KingąŹródło: Eastnews, Fot: Andrzej Iwanczuk
d2mw14n

"Wstrętny atak na moją córkę"

- To, że dziennikarz w programie uderza w moje dziecko jest trudne do zniesienia. Jest mi ogromnie przykro z tego powodu. Nie pozwolę w ten sposób traktować mojej rodziny, nawet jeśli jestem politykiem. Nawet rodzina polityka nie zasługuje na takie traktowanie. Jestem w stanie przyjąć każdy atak, ale nie jestem w stanie przyjąć ataku na moją córkę. To jest wstrętne - powiedział oburzony Andrzej Duda podczas konferencji prasowej.

Szefowa sztabu Dudy Beata Szydło oświadczyła, że w poniedziałkowym programie Tomasza Lisa z udziałem Karolaka "w sposób brutalny, podły, ohydny, oburzający" zaatakowano Kingę Dudę, tylko dlatego, że jest dzieckiem Andrzeja Dudy, który ubiega się o prezydenturę. - Domagam się od Bronisława Komorowskiego wycofania Tomasza Karolaka z komitetu honorowego - powiedziała.

d2mw14n

Szydło oświadczyła, że nie przyjmuje do wiadomości wyjaśnień Karolaka i Lisa. - Nie ma dla mnie wątpliwości, że ten program i te wypowiedzi nie były żadną manipulacją, tylko były przemyślanym uderzeniem w Kingę Dudę - oświadczyła.

Karolak i Lis cytują, a potem przepraszają. Przepraszać będzie też TVP

- Córka pana kandydata Andrzeja Dudy wpisała na jednym z portali społecznościowych informację, że tata powiedział, że jeżeli zostanie prezydentem, to odda Oscara, którego zdobył film "Ida" - powiedział w TVP2 Tomasz Karolak. Aktor bardzo mocno zaangażował się w kampanię ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego.

d2mw14n

- Mogę zacytować? Bo akurat to mam. Pani Kinga Duda, wpis z 23 lutego - dopowiedział prowadzący program, Tomasz Lis. - Tata mówi, że jak zostanie prezydentem odda Oscara Amerykanom. Prawda jest ważniejsza od jakiejś tam nagrody z żółtej blachy - zacytował wpis z Twittera.

 (fot. Twitter)
Źródło: (fot. Twitter)

- Kandydat Duda będzie teraz decydował o polskiej kinematografii. To jest zatrważająca buta - powiedział Karolak.

Po programie okazało się jednak, że Lis i Karolak cytowali fałszywe konto, na którym ktoś podszywa się pod córkę Andrzeja Dudy. Jako pierwsza zareagowała wydawca programu "Tomasz Lis na żywo" Barbara Hrybacz. - Chcę bardzo serdecznie przeprosić za tę wpadkę. Nie zweryfikowałam prawdziwości tego konta przed podaniem cytatu prowadzącemu - powiedziała wieczorem "Gazecie Wyborczej".

d2mw14n

Także Lis napisał na Twitterze, że "tuż przed programem dowiedział się o rzekomym wpisie pani Kingi Dudy, córki Andrzeja Dudy w sprawie Oscara za film Ida, którą to kwestię poruszył w programie Tomasz Karolak. Jak słyszę wpis ten nie jest autentyczny i nie jest autorstwa pani Kingi Dudy. Rozumiem, że tak jest. W tej sytuacji córkę kandydata gorąco przepraszam".

 (fot. Twitter)
Źródło: (fot. Twitter)

Przeprosiny wystosował również Tomasz Karolak. Aktor napisał na swoim profilu na Facebooku: "Szanowni Państwo. Jeśli prawdą jest, że cytowany przeze mnie w programie Tomasza Lisa wpis Pani Kingi Dudy o oddaniu Oskara pochodzi z fałszywego konta i nie jest autorstwa Pani Kingi, pragnę Ją gorąco przeprosić i stwierdzam, że uległem nieświadomie manipulacji".

Szanowni Państwo.Jesli prawdą jest ze cytowany przeze mnie w programie Tomasza Lisa ,wpis Pani Kingi Dudy o oddaniu...

Posted by Tomasz Karolak on 18 maja 2015

d2mw14n

We wtorek Tomasz Lis pojawił się w TVP Info, gdzie ponownie przeprosił za wpadkę. - Chciałbym bardzo serdecznie przeprosić panią Kingę Dudę, która jest młodą, inteligentną, piękną i uroczą osobą. Rozumiem, że mogła się czuć dotknięta, tym bardziej, że sam mam córki w jej wieku - powiedział dziennikarz.

- Natomiast chciałem dodać, że w zeszłym tygodniu moja redakcja usiłowała w sztabie kandydata Prawa i Sprawiedliwości weryfikować informację, czy to konto Kingi Dudy na Twitterze jest autentyczne - poinformował Tomasz Lis. Dziennikarz na antenie TVP Info cytował treść pisma, jakie w jego imieniu wysłano do sztabu Dudy. Jak dodał, "odpowiedzi nie było". Podkreślił jednocześnie, że to go nie usprawiedliwia.

Wcześniej kandydat PiS mówił, że o tym, iż na Twitterze powstało fałszywe konto jego córki, było wiadomo od kilku miesięcy. - Kinga pisała nawet w tej sprawie do władz Twittera - powiedział Duda.

We wtorek po południu Renata Kim, dziennikarka "Newsweeka", którego redaktorem naczelnym jest Lis, zamieściła na Facebooku zdjęcie uwieczniające, jak jej szef osobiście przeprasza Andrzeja Dudę.

 (fot. Facebook)
Źródło: (fot. Facebook)

Tymczasem Joanna Stempień-Rogalińska z Centrum Informacji TVP powiedziała, że zarząd Telewizji Polskiej uznał zaistniałą podczas poniedziałkowego programu sytuację za niedopuszczalną i zażądał wyjaśnień od producenta programu. - Czekamy na wyjaśnienia producenta. Dalsze kroki zostaną podjęte natychmiast po zapoznaniu się z tymi wyjaśnieniami - dodała. Stempień-Rogalińska poinformowała też, że Telewizja Polska przeprosi córkę Andrzeja Dudy w głównym wydaniu "Wiadomości".

d2mw14n

Reakcja w sieci

Wpadkę w programie Tomasza Lisa skomentował także Paweł Kukiz, napisał: "Cały czas nadrabiam zaległości i przeglądam net... Właśnie czytam o akcji "Lis"... Przypomina mi się Sianecki (stwierdził w "Szkle", że "Kukiz wycofał się" z wyborów). Sąd orzekł, że nic sie nie stało. ... Przebiliście- Lisy, Sianeckie, Kraśki, itp., itd - propagandzistów komuny. Za srebrniki. Panie Lis.... Jestem ojcem trzech Córek. Powiem Panu, że gdyby potraktował Pan choć jedną z nich w tak perfidny sposób jak dziecko Dudy to żadna ochrona nie ocaliłaby Pańskiej grzywy a la "młody konsomolec". Darz Bór!"

Cały czas nadrabiam zaległości i przeglądam net... Właśnie czytam o akcji "Lis"... Przypomina mi się Sianecki (stwierdzi...

Posted by Paweł Kukiz on 19 maja 2015

Oto wybrane wpisy na portalach społecznościowych, komentujące program Lisa:

d2mw14n

Podziel się opinią

Share
d2mw14n
d2mw14n
Więcej tematów