PolskaWolontariat pomoże dostać się do liceum

Wolontariat pomoże dostać się do liceum

Rozmaite formy charytatywnej pomocy
podejmuje blisko 5,5 mln Polaków - w większości studentów i
uczniów. Do tej pory ich działalność pozalekcyjna rzadko była
doceniana przez szkołę. Teraz MEN postanowił to zmienić - pisze
"Metro".

Według rozporządzenia resortu dyrektorzy szkół powinni premiować uczniowski wolontariat. W jaki sposób - zależy od poszczególnych kuratoriów. W dziewięciu województwach postanowiono, że punkty za wolontariat znajdą się na świadectwie. We wtorek zdecydowało się na to kuratorium lubelskie, dosłownie kilka dni temu - mazowieckie. Efekt? Ci, którzy pracują charytatywnie, mają większe szanse podczas rekrutacji do szkół średnich.

IV Liceum Ogólnokształcące w Słupsku już w tym roku szkolnym dodawało kandydatom dwa punkty, w większość zielonogórskich szkół średnich - nawet pięć. To sporo, bo żeby dostać się do dobrego LO, potrzeba zwykle więcej niż 140 pkt. Liczy się każda ocena (np. piątka to 14 punktów) i wszystkie możliwe osiągnięcia - sportowe i naukowe. Jeśli uczeń udziela się jako wolontariusz, też powinien mieć to na świadectwie- uważa Anna Żdan z biura prasowego MEN.

Stanowisko MEN cieszy uczniów. Ale nie wszyscy są zachwyceni. Uczniowie już teraz biją się o każdy punkt. Dodatkowe ocenianie wolontariatu może sprawić, że dzieci będą się pchać do rozmaitych organizacji nie po to, by pomagać z potrzeby serca, ale by zyskać papierek- mówi Piotr Zaczkowski z kuratorium w Katowicach. Tu jeszcze nie podjęto decyzji o dodatkowych punktach za prace społeczne - pisze "Metro".

Poza tym nie ma żadnych przepisów, które mówią, ile jaka działalność jest warta, tyle samo punktów może mieć na świadectwie dziecko, które raz w życiu zrobiło sąsiadce zakupy i takie, które od lat współpracuje z np. niepełnosprawnymi- argumentuje Zaczkowski.

Z wolontariuszem, który pomaga wyłącznie ze względu na punkty na świadectwie nie będziemy mieli dobrej współpracy- obawiają się pracownicy płockiego centrum wolontariatu. Ale opinie w środowisku sa podzielone. Nawet jeżeli trafiają do nas młodzi ludzie powodowani mało szlachetnymi pobudkami, zawsze jest szansa, że wolontariat zmieni coś w ich życiu i podejściu do świata i ludzi- uważa Anna Strumińska, prezes Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Hipoterapia". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
szkoławolontariatuczeń

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)