Wojsko podczas studiów lub po
Minister edukacji narodowej Krystyna Łybacka i szef resortu obrony Jerzy Szmajdziński rozmawiają z gen. dywizji Zbigniewem Cieślikiem podczas konferencji prasowej (PAP/Piotr Rybarczyk)
Studenci, którzy rozpoczną naukę w roku akademickim 2002/2003 będą mogli zdecydować, czy chcą wybrać przeszkolenie wojskowe w trakcie studiów, czy po ich zakończeniu.
Tak zakłada wspólny projekt ministrów obrony narodowej i edukacji.
Szef MON Jerzy Szmajdziński ma nadzieję, że rządowy projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obronnym trafi pod obrady rządu jeszcze w lipcu.
Jak poinformował Szmajdziński we wtorek podczas konferencji prasowej, studenci, którzy ukończą drugi rok studiów zawodowych lub trzeci rok jednolitych studiów magisterskich, a zdecydują się odbyć przeszkolenie wojskowe w trakcie nauki, będą musieli się najpierw sami przygotować do egzaminu z wiedzy wojskowej w oparciu o podręcznik, który opracuje MON. Po pozytywnym zdaniu egzaminu będą mogli w czasie wakacji odbyć 6-tygodniowe szkolenie praktyczne, zakończone egzaminem. Student, który zda egzamin praktyczny, zostanie przeniesiony do rezerwy ze stopniem kaprala- podchorążego.
Jeśli z jakichś przyczyn niezależnych od studenta nie uda mu się odbyć 6-tygodniowego przeszkolenia praktycznego w czasie wakacji, to będzie mógł je odbyć zaraz po studiach.
Ci studenci, którzy nie zdecydują się na odbycie przeszkolenia wojskowego w trakcie nauki, będą musieli odbyć po ukończeniu studiów 3-miesięczne przeszkolenie w Wyższej Szkole Oficerskiej. Po pozytywnym zdaniu egzaminu zostaną przeniesieni do rezerwy ze stopniem podporucznika.
Absolwenci niektórych kierunków studiów, szczególnie atrakcyjnych dla wojska, będą musieli niezależnie od przysposobienia wojskowego w trakcie studiów odbyć również 3-miesięczne szkolenie.
Minister obrony zapowiedział także, że od 1 stycznia 2004 r. skrócona zostanie obowiązkowa służba wojskowa dla wszystkich absolwentów studiów zarówno licencjackich, jak i magisterskich - z 6 do 3 miesięcy.
Szmajdziński poinformował również, że "wielce prawdopodobne jest", iż wzorem ubiegłego roku przeniesie wszystkich tegorocznych absolwentów szkół wyższych do rezerwy bez odbycia przeszkolenia wojskowego. Rozporządzenie w tej sprawie ukaże się na początku IV kwartału tego roku. (ej)