Trwa ładowanie...
d40hbqi
somalia
01-10-2012 17:51

Wojska somalijskie i kenijskie weszły do Kismaju

Setki żołnierzy armii somalijskiej i kenijskiej weszły do Kismaju, dwa dni po wycofaniu się stamtąd somalijskich talibów z ugrupowania Al-Szabaab - poinformowali mieszkańcy, na których powołuje się agencja AFP.

Share
d40hbqi

200-tysięczne Kismaju, położone ok. 500 km na południe od stołecznego Mogadiszu, to drugi co do wielkości port Somalii i do niedawna ostatnie duże miasto kontrolowane przez miejscowych talibów.

- Wysłaliśmy 450 żołnierzy do patrolowania miasta; mają zająć główną siedzibę policji - poinformował rzecznik somalijskich sił rządowych, Mohamud Farah, cytowany przez Reutera.

Pierwsza część kontyngentu kenijskiego służącego w wojskach Unii Afrykańskiej, operujących w Somalii w ramach misji pokojowej AMISOM, i wspieranego przez siły somalijskie "przybyła do zachodniej części miasta i jest w trakcie rozmieszczania" - poinformowała agencja AFP, powołując się jednego z mieszkańców. Według niego zarówno żołnierze kenijscy, jak i somalijscy są silnie uzbrojeni.

W sobotę talibowie oświadczyli, że w nocy opuścili Kismaju w rezultacie oblężenia miasta przez wojska kenijskie. Kismaju było pod kontrolą radykalnych islamistów od sierpnia 2008 roku.

d40hbqi

Upadek Kismaju kończy drugą wojnę, jaką somalijscy talibowie przegrali z obcymi najeźdźcami. Ofensywa sił pokojowych Unii Afrykańskiej przeciwko somalijskim talibom - z udziałem wojsk z Kenii, Etiopii, Ugandy, Burundi i Dżibuti - trwa w Somalii od roku. W tym czasie międzynarodowym siłom udało się wyprzeć bojowników Al-Szabaab z Mogadiszu, ale ci wciąż przeprowadzają zamachy w stolicy i nadal kontrolują znaczne obszary w środkowej i południowej części kraju.

d40hbqi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40hbqi
d40hbqi
Więcej tematów