RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. "Alaska to Rosja". Wołodin grozi Stanom Zjednoczonym [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 133. dzień wojny w Ukrainie. Przewodniczący Dumy Państwowej Rosji Wiaczesław Wołodin oświadczył, że USA powinny pamiętać, że Alaska to Rosja. - Rosja znajdzie odpowiedź na wszelkie nieprzyjazne manifestacje. Niech Ameryka nieustannie pamięta, że jest tam część rosyjskiego terytorium - Alaska. Zanim zagarną nasze zasoby za granicą, niech pamiętają, że my również mamy coś do odebrania - przekazał szef rosyjskiego parlamentu. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

"Alaska to Rosja". Wołodin grozi Stanom Zjednoczonym
"Alaska to Rosja". Wołodin grozi Stanom Zjednoczonym
Źródło zdjęć: © Getty, Twitter
Marek MikołajczykMateusz Czmiel

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Na celowniku Władimira Putina znalazł się kolejny kraj. Tym razem Kazachstan, który zaczyna się buntować i działać nie po myśli Rosji. - To element serii działań, które są próbami dyscyplinowania państw byłego ZSRR, które Rosjanie uważają za obszar swojej strefy wpływów. Są kraje, które - korzystając z wojny w Ukrainie - się z tej strefy wyrywają. Kazachstan jest tego najbardziej oczywistym przykładem - mówi w rozmowie z WP Jerzy Marek Nowakowski, polski historyk i były ambasador RP.

Połączone sejmowe komisje: spraw zagranicznych i obrony narodowej opowiedziały się w środę za projektami dotyczącymi akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Posłowie podkreślali, że dołączenie tych krajów do Sojuszu to historyczny moment i zwiększenie bezpieczeństwa Polski.

W środę na posiedzeniu komisji przeprowadzono pierwsze czytania projektów. Jeden z nich zakłada wyrażenie zgody na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji do NATO Finlandii, a drugi - Szwecji. Zgodnie z projektami ustawy wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

By Szwecja i Finlandia mogły dołączyć do NATO, konieczne będzie ratyfikowanie takiej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie Sojuszu. W Polsce proces ratyfikacji wymaga uchwalenia przez parlament specjalnej ustawy, w której wyrażona zostaje zgoda na ratyfikację przez prezydenta protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Drugie czytanie obu projektów ustaw oraz głosowanie zaplanowane jest w Sejmie na czwartek.


Poranne nagranie z frontu.

Siły rosyjskie przeobrażają największą siłownię nuklearną Ukrainy, Zaporoską Elektrownię Atomową, w bazę wojskową, rozmieszczając tam m.in. wyrzutnie rakietowe - pisze amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

Całkowite straty bojowe Rosjan podczas 133 dni inwazji w Ukrainie.

Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w Polsce, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej - poinformował w środę wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.


Rozmieszczenie systemu tego typu w Polsce oraz wysłanie dodatkowo 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej, brytyjski minister obrony Ben Wallace zapowiedział w marcu podczas wizyty w Warszawie. 


Sky Sabre to system przeciwlotniczy średniego zasięgu wprowadzony na wyposażenie brytyjskich sił zbrojnych w grudniu ubiegłego roku. Jak mówił w marcu po spotkaniu z Błaszczakiem Wallace, rakiety systemu mogą uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej lecący z prędkością dźwięku. Poza wyrzutniami i rakietami w skład zestawu systemu wchodzi radar oraz system dowodzenia, kierowania i łączności.

Gotowanie frytek w kuchni polowej - film opublikował ukraiński resort obrony.

"Rozmawiałem dziś z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą. Poinformowałem go o kwestiach bezpieczeństwa i wsparcia ekonomicznego przed spotkaniem ministrów państw G20. Jesteśmy zjednoczeni z Ukrainą i zaangażowani w demokratyczną, wolną i dostatnią przyszłość Ukrainy" - przekazał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Ukraińska Prokuratura Generalna postawiła zarzut zdrady stanu i pomocy państwu-agresorowi Ołeksijowi Kowaliowowi, byłemu deputowanemu z partii Sługa Narodu. Po rosyjskiej agresji wyraził on poparcie dla integracji okupowanych terytoriów z Rosją. Teraz może mu grozić nawet dożywocie.

W odpowiedzi na unijne sankcje Alaksandr Łukaszenka zablokował zagranicznych inwestorów. Nie mogą sprzedać swoich udziałów. Czarna lista liczy na razie 190 firm. - Sankcje oznaczają wojnę ekonomiczną i jak to na wojnie, trzeba liczyć się z odpowiedzią, kontratakiem, stosowaniem różnych manewrów etc. i wreszcie ze stratami - stwierdza w rozmowie z money.pl Kazimierz Zdunowski, prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

- Jesteśmy zobowiązani pomóc Ukrainie w eksporcie zboża, które pozwoli przeciwdziałać wizji głodu w Afryce i krajach arabskich - mówił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas pierwszego posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.

Jak poinformował resort rolnictwa w środowym komunikacie uczestnicy posiedzenia analizowali sytuację w zakresie możliwości transportu produktów rolnych i spożywczych z terytorium Ukrainy.

Omówiono problemy logistyczne w trzech głównych miejscach: na przejściach granicznych, w transporcie kolejowym i w portach. Ministrowie podzielili się zadaniami - podano. Dodano, że najpilniejsze jest dalsze usprawnienie przejść granicznych poprzez zwiększenie obsady lekarzy weterynarii, a także ewentualne budowanie tymczasowych magazynów na granicy z Ukrainą.

Przewodniczący Zespołu wicepremier Henryk Kowalczyk, który prowadził środowe spotkanie wskazał, że ważne jest udrożnienie transportu kolejowego dla 15 składów pociągów na bazie wózków, które mają Ukraińcy, tak aby można było bezpośrednio przewozić - w ukraińskich wagonach - zboże do portu w Gdańsku.

Władze obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy proszą mieszkańców o ewakuowanie się z powodu nasilania ostrzałów przez wojsko rosyjskie.

- Z miliona 670 tys. osób mieszka tu teraz faktycznie tylko około 350 tys. To dość dużo. Co by nie mówić, tu chodzi o życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Powinni wyjechać - poinformował w środę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Wyraził przekonanie, że Słowiańsk i Kramatrosk w obwodzie donieckim będą następnymi celami sił rosyjskich. Podkreślił też, że liczba chętnych do wyjazdu ze Słowiańska, znajdującego się nieopodal linii frontu w Donbasie, zwiększyła się w ciągu jednego dnia trzykrotnie po rosyjskich ostrzałach.

W ostatnich dniach siły rosyjskie nasiliły ataki na Słowiańsk. W ostrzale, do którego doszło w niedzielę, zginęło 6 cywilów, a 15 osób zostało rannych. Z kolei we wtorek śmierć poniosły 2 osoby, a 7 doznało obrażeń.

W Rosji wzrost cen od początku roku sięgnął 11,77 proc., znacznie powyżej celu banku centralnego, który wynosi 4 proc. W ostatnim tygodniu czerwca wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 0,23 proc. - podaje w środę Agencja Reutera, powołując się na rosyjski urząd statystyczny Rosstat.

Środowa debata w Bundestagu była poświęcona w przeważającej mierze kwestiom energetycznym, szczególnie w obliczu możliwości odcięcia gazu przez Rosję. Kanclerz Olaf Scholz ostro zareagował na żądania posłów AfD i Die Linke, domagających się czasowego uruchomienia zamkniętego w wyniku sankcji rurociągu Nord Stream 2, nazywając AfD "partią rosyjską".

- Twierdzę, że AfD to nie tylko prawicowa populistyczna partia, ale także partia rosyjska – skomentował Scholz wypowiedź posła AfD Steffena Kotre. Poseł AfD ocenił wcześniej sankcje wobec Rosji jako "bezużyteczne" i wzywał do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję z Niemcami. 

"Rozmawiałem z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem przed spotkaniem ministerialnym państw G20, gdzie obaj postawimy rosyjską agresję w centrum uwagi i zapobiegniemy szerzeniu kłamstw przez Rosję. Jestem wdzięczny za pomoc wojskową USA. Koordynowaliśmy działania mające na celu przyspieszenie dostaw ciężkiej broni z USA i od innych partnerów" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Siły ukraińskie odparły natarcie wojsk rosyjskich na trzech kierunkach: charkowskim, słowiańskim i bachmuckim – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim okolice kilku miejscowości, w tym Sosnówki i Cyrkunów, a także przeprowadziły atak lotniczy w pobliżu Rubiżnego. Siły ukraińskie odparły zaś próbę natarcia na kierunku Kozacza Łopań-Sosnówka.

Na kierunku słowiańskim armia rosyjska usiłuje poprawić swoją sytuację taktyczną, by przeprowadzić ofensywę w kierunku Izium-Słowiańsk. Siły rosyjskie ostrzelały z artylerii lufowej i wyrzutni rakietowych okolice kilku miejscowości, w tym Krasnopola, Barwinkowego i Husariwki. Siły rosyjskie nacierały w kierunku miejscowości Dowheńke-Mazaniwka, ale zostały odparte i wycofały się.

Na kierunku bachmuckim siły rosyjskie usiłowały przejąć pełną kontrolę nad drogą Bachmut-Lisiczańsk. Ostrzeliwały okolice miejscowości Spirne, Wyjimka i Wesełe. Siły ukraińskie zatrzymały natarcie wroga na kierunkach Myroniwka-Łuhanske i Holmiwskyj-Nowołuhanske, zmuszając wojska rosyjskie do wycofania się.

- Zarówno Ukraina, jak i Irlandia cierpiały z powodu głodu; nie można pozwolić, by Rosja używała żywności jako broni w tej niemoralnej i nieusprawiedliwionej wojnie - przekazał premier Irlandii Micheal Martin, który w środę złożył wizytę w Ukrainie.


"Dziś spotkałem się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Ujrzawszy na własne oczy zniszczenia spowodowane nielegalną inwazją na Ukrainę, zapewniłem o wsparciu Irlandii dla kontynuowania sankcji przeciwko reżimowi Putina. Będziemy nadal przyjmować i wspierać cywilów uciekających przed tą wojną" - przekazał Martin na Twitterze.


Irlandzki premier relacjonował, że odwiedził również podkijowskie miejscowości. - Trudno pojąć nieludzkie, niszczycielskie ataki na Irpień, Borodziankę i Buczę - podkreślił. Przedstawiciele władz tych miasteczek mówili mi, że nie było w nich baz wojskowych, Rosja musi zatrzymać tę niemoralną agresję - mówił na konferencji prasowej z Zełenskim.

Dmitrij Miedwiediew odniósł się do pomysłu możliwego ukarania Rosji przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Zdaniem wiceprzewodniczącego rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa "to potencjalnie zagraża istnieniu ludzkości".

Przewodniczący Dumy Państwowej Rosji Wiaczesław Wołodin oświadczył, że Stany Zjednoczone powinny pamiętać, że Alaska to Rosja.


- Rosja znajdzie odpowiedź na wszelkie nieprzyjazne manifestacje i każdy kraj, w tym Stany Zjednoczone, powinien o tym pamiętać. (...) Zawsze będziemy mieli odpowiedź. Niech Ameryka nieustannie pamięta, że jest tam część rosyjskiego terytorium - Alaska. Zanim zagarną nasze zasoby za granicą, niech pamiętają, że my również mamy coś do odebrania - stwierdził Wołodin.

Zapraszamy do śledzenia relacji WP z wojny w Ukrainie.

źródło: TASS / RIA Novosti / Ukraińska Prawda / Radio Svoboda / Kanał24 / hb.uk / Interfax Ukraine / Interfax Russia / Suspilne Media