Wojna w Ukrainie. Kijów znów zagrożony? "Możliwy atak Kremla"
27.05.2022 | aktual.: 28.05.2022 00:52
Trwa 93. dzień rosyjskiej inwazji. Kreml ponownie rozważa zaatakowanie Kijowa. Plany Rosji mają związek z sukcesami w bitwie o Donbas. Ukraińsko-rosyjskie negocjacje pokojowe zostały wstrzymane, między Kijowem i Moskwą trwają już tylko rozmowy w sprawie wymiany jeńców wojennych - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. Władimir Putin rozmawiał dzisiaj z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Tematem rozmowy była sytuacja w Ukrainie i w portach Morza Czarnego.
Dziękujemy, że dziś byliście z nami. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z kolejnego dnia wojny w Ukrainie.
Były ambasador Polski w Moskwie prof. Włodzimierz Marciniak został zapytany w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski o majątek Ramzana Kadyrowa oraz jego najbliższych. Ekspert wskazał, że bogactwo Kadyrowa pochodzi z "budżetu Rosji". - Źródłem są puste portfele emerytów, czy większości Rosjan, czy też Czeczeńców, którzy są biedni - dodał.
- Dlatego maksymalnie skoncentrowali artylerię i rezerwy w Donbasie. Tam mają miejsce ataki rakietowe i naloty lotnicze. Chronimy nasze państwo na tyle, na ile pozwalają na to dostępne zasoby obronne. Robimy wszystko, aby je wzmocnić i będziemy je wzmacniać" - zaznaczył ukraiński przywódca.
- Zgodnie z oczekiwaniami jest to bardzo, bardzo trudna sytuacja. Okupanci przez prawie 100 dni wojny starają się osiągnąć cele, które mieli nadzieję osiągnąć w pierwszych dniach po 24 lutym - wskazał Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek wieczorem w nagraniu wideo, że sytuacja na linii frontu walki z Rosjanami jest niezwykle trudna, ale rosyjska armia daremnie liczy na zdobycie przyczółka w Łymanie czy Siewierodoniecku.
Kościół Garnizonowy we Lwowie jest ośrodkiem wsparcia ukraińskiej armii.
Rosjanie w ciągu jednego dnia zabili w Doniecku pięciu cywilów, czterech zostało rannych - podała agencja Ukrinform.
Aktualne mapy kontroli terenu dot. inwazji Rosji na Ukrainę - rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Szef MSZ podkreślił, że "stanowisko Turcji jest nieco inne". - Ale w historii Sojuszu takie rzeczy już się zdarzały. Jedno jest bardzo istotne: że Turcja, Rumunia i Polska mają wspólne interesy w dziedzinie bezpieczeństwa, na co rosyjska agresja na Ukrainie jednoznacznie wskazuje - dodał Zbigniew Rau.
- Tutaj trzeba być optymistą, bo nie ma alternatywy dla tego. Mieliśmy bardzo dobrą rozmowę z panem prezydentem (…), w sprawie rozszerzenia NATO wymieniliśmy nasze poglądy, demonstrując z moim partnerem rumuńskim praktycznie takie samo stanowisko. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to z perspektywy tureckiej może być proces, ponieważ kontakty między stroną turecką a szwedzką i fińską są intensywne, konsultacje polityczne w tej sprawie sięgają daleko poza ten trójkąt, jest to dynamiczny proces - powiedział Zbigniew Rau.
Kwestie rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię oraz negocjacji w sprawie odblokowania eksportu żywności z ukraińskich portów były wśród tematów piątkowego spotkania w Stambule szefa MSZ Zbigniewa Raua i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
Zdjęcia satelitarne z ostatnich 48 godzin pokazują rosyjską artylerię i jednostki pancerne przemieszczające się z północy i wschodu w kierunku Lyman.
Rosja wyeksportowała w kwietniu wartą 7,412 mld dol. ropę z portów Morza Czarnego i Azowskiego.
Według niemieckiego Stowarzyszenia Niezależnych Biur Podróży (VUSR), rząd mógłby wyemitować bony dla emerytów w wysokości 500 euro na kilkumiesięczne wyjazdy poza sezonem do cieplejszych miejsc, takich jak Majorka. Jesienią i zimą temperatury na wyspach archipelagu Balearów są wyższe niż w Europie Środkowej, w której trzeba już wówczas korzystać z ogrzewania.
Wojna na Ukrainie spowodowała znaczny wzrost cen gazu, a Niemcy są w dużej mierze zależne od importu tego surowca z Rosji.
Niemieckie biura podróży zaproponowały rządowi w Berlinie subwencjonowanie emerytom turystycznych wyjazdów w zimie na hiszpańską wyspę Majorka w celu zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania. Propozycja określana jako "podróże przeciwko Putinowi" spotkała się z dużym zainteresowaniem sektora turystycznego w Hiszpanii - twierdzą lokalne media .
Ciężkie uzbrojenie było najważniejszym z poruszanych przez nas tematów; w Ukrainie będzie go przybywać coraz więcej - napisał w piątek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując przeprowadzoną tego dnia rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
Według Sztupuna siły te "kontynuują wykonywanie zadania wzmocnieni odcinka graicy ukraińsko-białoruskiej" na kierunkach wołyński i poleskim.
Białoruś przerzuciła na granicę z Ukrainą wojska w sile do siedmiu batalionów - poinformował w piątek rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun, cytowany przez portal Suspilne.
Przywódcy na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli będą rozmawiali o Ukrainie, energetyce, bezpieczeństwie żywnościowym i obronności - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. "Będziemy nadal wywierać presję na Rosję. Nasza jedność zawsze była naszym najsilniejszym atutem" - napisał w liście do przywódców UE.
Kreml nie zrezygnował ze zdobycia ukraińskiej stolicy - wynika z ustaleń niezależnego rosyjskiego serwisu Meduza. Nie jest wykluczone, że Rosjanie znów spróbują zaatakować Kijów.