Wojna w Ukrainie. Niewyobrażalne męki. "Rosjanie biją ich młotkami"
Trwa 94. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraińscy wojskowi w rosyjskiej niewoli byli rażeni prądem, podawano im nieznaną substancję, powodującą utratę przytomności, a kobiety zmuszano do aktów płciowych - informuje w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Kreml ponownie rozważa zaatakowanie Kijowa. Plany Rosji mają związek z sukcesami w bitwie o Donbas. Te sukcesy są jednak opłacone ogromnymi stratami rosyjskiej armii..
- • Ukraińscy wojskowi w rosyjskiej niewoli byli rażeni prądem, podawano im nieznaną substancję, powodującą utratę przytomności, a kobiety zmuszano do aktów płciowych - informuje w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
- • Putin podpisał w sobotę ustawę, która znosi limit wieku przy zawieraniu pierwszego kontraktu z armią. Do tej pory nie mogły go podpisać osoby, które ukończyły 40 lat. Teraz przyjmą każdego w wieku produkcyjnym (czyli do 65. roku życia w przypadku mężczyzn i 60. lat w przypadku kobiet).
- • Rosyjskie straty podczas inwazji na Ukrainę rosną z dnia na dzień. Ukraińcy zniszczyli już 1330 rosyjskich czołgów, 628 systemów artyleryjskich, 207 samolotów, 174 helikoptery i 13 okrętów wroga. Na froncie zginęło - jak podaje sztab generalny ukraińskiej armii - już 30 tys. rosyjskich żołnierzy.
- • Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który uciekł do Rosji, napisał sześciostronicowe oświadczenie, w którym oskarża Polskę o planowanie aneksji zachodnich obwodów Ukrainy. Radzi też Ukraińcom, by nie polegali na Zachodzie, lecz negocjowali z Rosją.
Niemcy są podzielone ws. pomocy Ukrainie i rekompensat dla członków NATO, którzy dostarczyli pojazdy w standardach wschodnich. Kanclerz Olaf Scholz musi coraz częściej odpowiadać na krytykę, również własnego gabinetu.
Powiązane tematy:
"Istnieje duże ryzyko, że (zarejestrowane za granicą) statki zostaną wykorzystane przez okupantów do kradzieży i nielegalnego wywozu wyrobów metalurgicznych należących do holdingu Metinwest. (...) Te produkty mogą być wywożone do rosyjskich portów w Rostowie nad Donem, Taganrogu, Noworosyjsku, Tuapse lub do Sewastopola na zajętym Krymie w celu dalszej niezgodnej z prawem sprzedaży do krajów Afryki i Azji, które nie wprowadziły sankcji wobec Rosji" - oceniły władze Metinwestu.
Rosyjscy okupanci mogą nielegalnie wywieźć z portu w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy nawet 28 tys. ton wyrobów metalowych, wykorzystując w tym celu sześć statków pływających pod banderami innych państw - poinformował w sobotę największy ukraiński holding górniczo-metalurgiczny Metinwest.
Zwolnieni ukraińscy jeńcy powiedzieli, że byli torturowani i odurzeni nieznanymi substancjami w rosyjskiej niewoli - przekazał Euromaidan.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że "terror stał się jedyną formą działań Rosji wobec Europy". Zdaniem ukraińskiego przywódcy Moskwa wykorzystuje terror w Ukrainie, a także w europejskiej sferze energetycznej i na globalnym rynku żywnościowym.
Powiązane tematy:
Irytacja, złość, a czasem zwykła bezradność - taki nastrój panuje, gdy w dyskrecji pyta się posłów koalicji SPD, Zielonych i FDP o kanclerza Olafa Scholza i jego politykę wobec Ukrainy - pisze w sobotę "Berliner Zeitung". Głównie posłowie z FDP i Zielonych są coraz bardziej sfrustrowani. "Nastrój nie jest dobry" - mówią.
W sumę tę wliczono zniszczenia i uszkodzenia cywilnej i wojskowej infrastruktury, np. budynków, dróg czy przedsiębiorstw według stanu z 25 maja. W sumie od początku wojny zniszczono już około 24 tys. km dróg, 643 placówki ochrony zdrowia, 1123 placówki oświatowe i 115 budowli religijnych.
Bezpośrednie szkody poniesione przez Ukrainę na skutek agresji Rosji przekraczają już równowartość 105,5 mld dolarów – poinformowała Kijowska Szkoła Ekonomii (KSE) na swojej stronie internetowej.
Według dokumentów, które poznała gazeta, w okresie od 30 marca do 26 maja na Ukrainę dotarły tylko dwie dostawy broni od rządu niemieckiego. W obu znajdowało się tylko bardzo niewielkie wyposażenie.
W ciągu ostatnich dziewięciu tygodni rząd Niemiec najwyraźniej ograniczył do minimum swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy; nie tylko nie ma dostaw broni ciężkiej, ale - jak wynika z dokumentów udostępnionych gazecie "Welt am Sonntag" - od końca marca Niemcy nie wysłały też prawie żadnej znaczącej broni lekkiej.
Litwini w ciągu czterech dni zebrali 5 mln euro potrzebnych na zakup drona Bayraktar produkowanego w Turcji, który zostanie przekazany walczącej Ukrainie. Akcję zbiórki pieniędzy ogłosił znany litewskich dziennikarz i działacz społeczny Andrius Tapinas.
Walki w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy trwają obecnie tylko w hotelu Mir na obrzeżach miasta; pozostały obszar jest pod kontrolą ukraińskich żołnierzy, podobnie jak ważny szlak komunikacyjny z Lisiczańska do Bachmutu - poinformował w sobotę ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.
Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego, przeniesiono do bezpieczniejszych regionów kraju 601 przedsiębiorstw; 390 spośród nich funkcjonuje już w nowych lokalizacjach - poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo gospodarki.
W ten weekend w porcie w Helsinkach cumują cztery okręty wojenne NATO z USA, Francji i Niemiec, m.in. 190-metrowy okręt desantowy i niszczyciel. "To mocny polityczny sygnał, także dla Rosji, że nasi partnerzy są z nami na poważnie" - oświadczył w sobotę szef parlamentarnej komisji obrony Petteri Orpo.
Szef ukraińskiego państwa na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych ocenił, że "sytuacja jest bardzo trudna, szczególnie w tych miejscach w Donbasie, w obwodzie charkowskim, w których rosyjska armia próbuje osiągnąć jakiś rezultat dla siebie".
Terror stał się jedyną formą działań Rosji wobec Europy - ocenił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Według niego Moskwa wykorzystuje terror na ukraińskiej ziemi, w europejskiej sferze energetycznej i na globalnym rynku żywnościowym.
- W obliczu prowadzonej przez Rosję wojny w Ukrainie kraje NATO pokazały jedność, której nie spodziewał się przywódca reżimu Władimir Putin - oświadczył przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Gerald E. Connolly w Wilnie, gdzie od piątku trwa czterodniowa sesję ZP NATO.
Przed inwazją na Ukrainę Rosja posiadała około 3 tys. nowoczesnych czołgów, a w ciągu trzech miesięcy wojny nasi obrońcy zniszczyli ponad 30 proc. całego tego sprzętu; wróg niedługo będzie musiał posłać do walki stare czołgi T-34 - zauważył w sobotę doradca szefa MSW Ukrainy Wiktor Andrusiw.
Były rosyjski prezydent domaga się zwiększenia kontroli nad ludźmi i instytucjami uznanymi przez Kreml za "zagranicznych agentów". - Działalność zagranicznych agentów powinna zostać poddana ścisłej kontroli i stać się przejrzysta dla naszego społeczeństwa - ocenia bliski współpracownik Putina.
Powiązane tematy:
Dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne w sobotę na skutek ataków sił rosyjskich w obwodzie donieckim - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.
Chcemy nie tylko odbudować kraj ze zniszczeń spowodowanych napaścią Rosji, ale też zbudować nowe państwo - powiedział w sobotę stacji BBC premier Ukrainy Denys Szmyhal. W rozmowie przedstawił skalę zniszczeń infrastrukturalnych.
WP Wiadomości na: