RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Niepokojące wiadomości z frontu. "Częściowy sukces" Rosjan w Donbasie [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 175. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Wojska rosyjskie odniosły "częściowy sukces" w rejonie Nowomychajliwki i Opytnego w obwodzie donieckim. Na pozostałych odcinkach frontu w Donbasie siły ukraińskie odparły próby szturmu - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej CNN podała, że to Ukraina stoi za trzema atakami na rosyjskie bazy na Krymie w ostatnim tygodniu. Dziennikarze stacji dotarli do wewnętrznych raportów rządu w Kijowie na ten temat. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosyjski żołnierz na manewrach
Rosyjski żołnierz na manewrach
Źródło zdjęć: © FORUM | VITALY NEVAR / Reuters / Forum
Wojciech RodakMateusz Czmiel

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona


W okupowanej przez Rosjan Kyryliwce, obwód zaporoski, doszło do eksplozji. "Nasze wojska są przed i za liniami wroga" - skomentował na Telegramie Iwan Fedorow, mer Melitopola, który poinformował o sprawie. 

W wyniku rosyjskiego ostrzału w Charkowie zginęły dwie osoby, a 10 zostało rannych - podał mer miasta Ihor Terechow w środę wieczorem. 

W aresztach śledczych w Rosji rozpoczął się werbunek na wojnę na Ukrainie. Propozycje wyjazdu otrzymują osoby ze statusem podejrzanych i oskarżonych - poinformowała w środę Olga Romanowa, działaczka organizacji Ruś Siedząca, broniącej praw więźniów.


"Rozpoczęło się werbowanie w aresztach śledczych - nie osób skazanych, a podejrzanych i oskarżonych. Sprawy karne są przy tym wstrzymywane" - napisała Romanowa w oświadczeniu na serwisie Telegram.


Jak dodała, informacje na ten temat pochodzą z aresztów śledczych w regionie moskiewskim, m.in. z miasteczek Kołomna i Sierpuchow. "Myślę jednak, że już wszędzie się zaczęło" - dodała działaczka. 


Wcześniej media niezależne i obrońcy praw człowieka w Rosji informowali o werbunku w zakładach karnych, prowadzonym przez firmę najemniczą nazywaną grupą Wagnera.  

Rosjanie po raz kolejny ostrzelali obiekty cywilne w Charkowie. Tym razem dzielnicę Sałtiwka. 

W komunikacie na serwisie Telegram ukraiński wywiad wojskowy (HUR) podał, że rosyjskie samoloty i śmigłowce są częściowo przebazowywane z najważniejszych lotnisk na Krymie "na lotniska zapasowe i stałe lotniska na terytorium Federacji Rosyjskiej". Wywiad odnotował przeloty co najmniej 24 samolotów i 14 śmigłowców.


"Taka aktywność odbywa się po serii eksplozji w obiektach infrastruktury wojskowej na tymczasowo okupowanym Krymie, w tym na terenie lotnisk Saki (9 sierpnia) i Hwardijske (16 sierpnia)" - podkreślił HUR.


Jak podaje HUR, w środę z lotniska Belbek (na północ od Sewastopola) odleciały na lotniska położone w głębi Rosji: trzy myśliwce wielozadaniowe Su-35S i również trzy bombowce Su-34, a także: pięć myśliwców typu Su-27, jak również prawdopodobnie trzy maszyny MiG-31.


Tego samego dnia odnotowano przelot sześciu śmigłowców Ka-27, które udały się w rejon Sewastopola. Osiem innych śmigłowców przemieszczono do Krasnodaru, na południu Rosji.

Rosjanie ostrzelali rakietami uniwersytet w Mikołajowie na południu Ukrainy. 

Tak wyglądała kwatera Rosjan w Lisiczańsku przed i po ukraińskim ataku rakietowym. Miało w nim zginąć około stu Rosjan.

W pierwszej połowie 2022 r. eksport mołdawskich zbóż i produktów zbożowych zwiększył się o blisko sześć razy, poinformował w środę Narodowy Urząd Statystyczny (BNS) w Kiszyniowie. Odnotował, że drastyczny wzrost sprzedaży tych towarów nastąpił w okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Ukraiński wywiad wojskowy pochwalił się zniszczeniem, przy pomocy drona, rosyjskiej stacji walki radioelektronicznej.

Ukraiński dron w akcji. Rosjanie kiepsko się ukryli.

Minister finansów Kanady Chrystia Freeland poinformowała w środę w komunikacie, że Ottawa przekazała Ukrainie 450 mln dolarów kanadyjskich (CAD), czyli 348,1 mln dolarów amerykańskich (USD), na paliwa w sezonie grzewczym. 

Wojska rosyjskie odniosły "częściowy sukces" w rejonie Nowomychajliwki i Opytnego w obwodzie donieckim. Na pozostałych odcinkach frontu w Donbasie siły ukraińskie odparły próby szturmu - podał w środę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.


"Na osi natarcia na Awdijiwkę (...) wróg odniósł częściowy sukces na kierunku miejscowości Opytne" - głosi komunikat opublikowany na Facebooku. Dodano w nim, że Rosjanie "podjęli nieskuteczną próbę podejścia w kierunku miejscowości Szewczenko i odnieśli częściowy sukces na kierunku Nowomychajliwki".


Sztab zapewnił, że próby szturmu Rosjan w kierunkach Nowodymytriwki i Mazaniwki zakończyły się niepowodzeniem. Wciąż ostrzeliwane są rejony głównych miast Donbasu: Kramatorska, Bachmutu, Awdijiwki i okolicznych miejscowości. Wojska rosyjskie prowadziły tam ostrzały z artylerii, czołgów i samolotów.

Dziewiętnastu byłych amerykańskich dyplomatów i generałów zaapelowało w środę do administracji USA, by zwiększyła pomoc wojskową dla Ukrainy, zanim będzie za późno. 


"Poprzez dostarczanie pomocy wystarczającej, by mieć impas, lecz niewystarczającej, by pozbawić Rosję jej zdobyczy terytorialnych, administracja Bidena może nieumyślnie doprowadzić do porażki, choć wydawać by się mogło, że zwycięstwo jest pewne" - piszą na portalu The Hill sygnatariusze listu, w tym byli dowódcy sił NATO i USA w Europie, Philip Breedlove, Wesley Clark i Ben Hodges, a także byli ambasadorowie USA w Ukrainie, Niemczech, przy NATO, w ZSRR i w Polsce (Daniel Fried).


Apelują o dostarczenie Ukrainie m.in. pocisków ATACMS, rakiet o zasięgu 300 km wystrzeliwanych z systemów HIMARS (zasięg dotychczas przekazanych rakiet to 80 km), większej liczby systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu, a także o "stałe dostawy amunicji i części zamiennych" do dział artyleryjskich, które są "w ciągłym użytku". Argumentują też, że jeśli USA decydują się na przekazanie bardziej zaawansowanej broni - takiej jak HIMARS - powinny wysyłać ją w większych ilościach, by "zmaksymalizować efekt na polu bitwy".

Celne trafienie z ukraińskiego drona.

Silna eksplozja w Gorłówce/Horliwce w okupowanej części obwodu donieckiego. 

Rosyjski wóz bojowy piechoty wjechał na ukraińską minę. Niewiele z niego zostało.

Rosjanie trafili w plac zabaw w Charkowie. Nagranie pochodzi z wtorku.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego domagają się, by Francja i Szwajcaria skonfiskowały nieruchomości należące do byłej żony Władimira Putina, Ludmiły Oczerietnej - informuje agencja Ukrinform. 


Oczerietna i jej obecny mąż, Artur, posiadają wille w Biarritz we Francji, a także mieszkania w szwajcarskim Davos i hiszpańskiej Maladze.


- Te nieruchomości zostały zakupione za pieniądze pochodzące z korupcji i mamy nadzieję, że zostaną skonfiskowane przez państwa UE - argumentują pracownicy Fundacji Walki z Korupcją.

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram